Advice.bg»Статии»Работа»Бизнес съвети»Какво е моделът на хоризонтално планиране

Какво е моделът на хоризонтално планиране

Какво е моделът на хоризонтално планиране

Изправени пред нови предизвикателства, свързани с обществената трансформация и еволюцията на пазара, все по-голям брой компании са склонни да скъсат с традиционните организационни модели, обръщайки се вместо това към иновативни, гъвкави и ефективни управленски практики. Хоризонталното планиране е един от стиловете на управление, които отговарят на тези критерии.

Хоризонталното планиране се появява през 90-те години в Северна Америка. Това е подход, според който всеки служител, мениджър и лидер са поставени на една и съща основа. Този метод на управление, който процъфтява от няколко години, се противопоставя на вертикалното управление и разрушава традиционната пирамидална структура на компанията. В хоризонтална организация йерархичните нива изчезват. Междинните нива също изчезват, намалявайки разстоянието между ръководството и служителите и създавайки истинска близост.

Висшите функции запазват същото ниво на отговорност, но включват всеки служител в процеса на вземане на решения и в стратегическото мислене. Така всички служители, мениджъри и ръководители работят ръка за ръка всеки ден. Хоризонталното планиране обикновено се възприема по естествен начин от стартиращи фирми.

Разбиране на хоризонталното планиране

Хоризонталното планиране се отнася до хармонизирането на дейностите в различни бизнес единици или отдели в рамките на една организация. Става дума за гарантиране, че различните части на организацията работят безпроблемно заедно за постигане на общи цели. Хоризонталното подравняване е важен процес за предотвратяване на изоставането и насърчаване на сътрудничеството, като и двете са от съществено значение за цялостния успех на организацията.

Споделени фокусни области: катализатор за хоризонтално планиране

Фокусните области са специфични тематични области, които организацията идентифицира като критични за своя успех. Те понякога могат да бъдат доста общи, като „Клиентско изживяване“, „Иновация“ или „Оперативно съвършенство“. Въпреки това, най-мощните области на фокус са склонни да бъдат много специфични за предизвикателствата, пред които е изправена организацията в този момент, като например „Спасяване на продуктовия пазар“ или „Увеличаване на маржовете на печалбата“.

Отличен начин да насочите организацията към силно хоризонтално планиране в съответствие е като изисквате всички отделни бизнес единици да се придържат към набор от споделени фокусни области. Това означава, че централизираната стратегическа функция ще дефинира, да кажем, четири фокусни области и след това ще изисква всяка отделна бизнес единица да извършва своето стратегическо планиране директно в тези споделени фокусни области.

Разбиване на силози: суперсилата на хоризонталното планиране

Хоризонтално планиране

Едно от основните предизвикателства, пред които са изправени организациите, е съществуването на силози. Силозите възникват, когато отделите или бизнес единиците работят изолирано, фокусирайки се единствено върху собствените си цели, без да вземат предвид по-широките организационни цели. Тази липса на комуникация и сътрудничество може да доведе до дублиране на усилия, неефективност и пропуснати възможности.

Хоризонталното планиране е отличен начин за подход към разбиването на тези силози. Причината е, че налага междуфункционално подравняване (често със споделени фокусни области), като в същото време дава широка видимост за това, върху което работят другите отдели.

Предизвикателства с хоризонталното планиране

Всички организации трябва да приемат известна степен на хоризонтално планиране в съответствие. Прекомерното разчитане на хоризонталното подравняване обаче също може да бъде предизвикателство. По-специално, по-големите организации с няколко нива на управление често се борят да приемат изключително хоризонтално подравняване. Същото важи и за по-големите организации, които се опитват да наложат съответствие спрямо един набор от споделени области на фокус.

Това е така, защото по-големите организации обикновено имат много по-високо специализирани функции и роли. В този случай споделените области на фокус, определени на корпоративно ниво на организацията, могат да станат доста отдалечени и отделени от ежедневната оперативна реалност на високоспециализирана функция в бизнеса.

Друго предизвикателство с хоризонталното планиране и използването на споделени фокусни области е, че всъщност може да задуши иновациите и овластяването в една организация. Ако хоризонталното планиране стане прекалено принудително (чрез използване на споделени фокусни области например), тогава екипи в бизнеса, които имат страхотни идеи за правене на нови неща, може да се откажат от тези идеи, защото не се вписват в предварително дефинираните споделени фокусни области, към които са били помолени да приведат в съответствие действията си.

Вижте също как може да популяризирате своя бизнес и разберете как се привличат инвеститори за стартиращ бизнес.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest