Нарцисите са не само красиво градинско цвете, но и култура, която се отглежда за стопански нужди. В нашата климатична зона не съществуват обаче конвенционални земеделски техники, които да гарантират успех в промишленото отглеждане на нарциса. То е засегнато от болести и вредители много повече от други отглеждани промишлено цветя - лалета, зюмбюли, лилии.
Различните сортове нарциси на податливи на различни заболявания в по-голяма степен, но има и такива, които са устойчиви както на вредители, така и на заболявания. Трайните насаждания значително намаляват разходите за труд и дават възможност да се създаде пейзаж от това нежно цвете.
От какви болести и вредители страдат най.-вече нарцисите
С какво да се съобразяват градинарите?
Нематодите са сериозна опасност за цветето. Ларвите на мухата повреждат луковиците на нарциса. Те зимуват в почвата и през пролетта и унищожават подземната част на растението, а когато преминат етапа на жизненост на бубите и излитат като мухи, започват да залагат нови яйца на ларви за ново инсталиране.
Че растението е нападнато от тези вредители се познава по това, че растежът спира. Стъблата не цъфтят и цветето увяхва. Ако се изкопаят крушките се вижда, че са кухи и пълни със секретите на ларвите.
Превенция на нарциса от болести и вредители
- Почвата трябва да се прекопае преди засаждане;
- Луковицита трябва да се промие с разтвор от калиев карбонат преди засаждане;
- Добре е наоколо да се засадят растения, които гонят вредителите като моркови примерно;
- Посадките трябва да бъдат на по-голяма дълбочина;
- Да се отделят внимателно болните растения, за да не заразят здравите.
Кореновият кърлеж също е особено често срещан вредител и много опасен. Болестта прониква в луковиците и също унищожава цялото растение.
Забавянето на растежа и увяхването на цветето са видимите белези. Крушката е с повредено дъно, когато бъде изкопана.
Превенцията и борбата с болестта включват изкопаване на луковиците, бракуване на повредените и премахване на всяка повредена част на цветето.
Гъбичните инфекции по цветето са неприятна напаст по нарцисите. Fusarium и Penicitlium са гъбичките, които най-често се развиват по тях. Резултат са на по- високата влажност от нужната заради прекомерно поливане.
Засегната е отново луковицата, а растението забавя растежа си, пожълтява и умира. Нужно е крушките да се съхраняват правилно, да се проверят и отстранят повредените, да се прехвърлят на ново място.
Сивата плесен е друга заболяване, което се получава при повишена влажност на почвата. Луковиците загниват, а това убива и самото цвете. Най-напред опадват листата в основата, растежът спира, получават се уродливи издънки. Превенцията е като при останалите заболявания.
Стъблата и листата на цветето често биват повреждани от градинските охлюви. Разпръскването на отровен прах или събирането на охлювите ръчно е превенцията срещу тази опасност.
Вижте още кои са най-честите болести по цветята.