Advice.bg»Статии»Електро»Телевизори и кабелна»Как да предпазим електроуредите по време на гръмотевична буря?

Как да предпазим електроуредите по време на гръмотевична буря?

Как да предпазим електроуредите по време на гръмотевична буря?

Електрическият разряд на мълнията е много опасен, тъй като неговата величина може да достигне няколко стотин хиляди волта. След гръмотевична буря електроуредите много често се развалят, електропроводите се повреждат, а и хората също могат да пострадат.

Невъзможно е да се определи къде ще удари мълния, така че е грешка да се вярва, че това явление не може да ни се случи точно на нас. Ако мълния никога не е удряла един или друг участък от електропреносната мрежа, това не означава, че такава възможност е изключена.

Появата на мълниеносно свръхнапрежение в битовата електрическа мрежа при липса на подходяща защита ще доведе до повреда на битовите електрически уреди, които са свързани към мрежата по това време, а също така съществува риск обитателите на жилището също да пострадат. Следователно трябва да се внимава да се предпази домашното електрическо окабеляване от мълния, за да се избегнат възможни негативни последици.

На първо място, трябва да се отбележи, че защитата от пренапрежение трябва да бъде осигурена от доставчици на електричество чрез инсталиране на подходящи защитни устройства на електропроводите. Но, както често се случва на практика, повечето въздушни електропроводи са в незадоволително състояние и нямат адекватна защита срещу евентуално пренапрежение. В този случай въпросът за защитата на домашните електрически кабели от възможни пренапрежения е проблем на самите потребители.

Модулни отводители за защита от пренапрежение

Нелинейните отводители за защита от пренапрежение се използват за защита на електропреносните мрежи в разпределителните подстанции, както и директно на въздушните електропроводи.

При нормална работа на мрежата, когато напрежението е в рамките на номиналните стойности, отводителят на напрежението има голямо съпротивление и не провежда ток. В случай на импулс на свръхнапрежение, който се появява, когато мълния удари проводниците на електрическата мрежа, съпротивлението на разрядника пада рязко до минимални стойности и нежеланият импулс отива в заземителната верига, към която е свързан отводителя.

Гръмотевична буря

По този начин отводителят на пренапрежение ограничава свръхнапреженията до безопасно ниво, като предпазва оборудването и потребителите от повреди и други негативни последици от пренапреженията.

За да се приложи защита от пренапрежение в окабеляването на дома, има компактни модулни предпазители от пренапрежение. Такова защитно устройство се инсталира в домашно разпределително табло и не заема много място. Има същия принцип на действие като отводителите, използвани в електрическите мрежи. Съответно, ще работи само ако има работещо заземяване на електрическата инсталация. В противен случай инсталирането му ще бъде безполезно, тъй като в случай на пренапрежение в мрежата, опасният импулс няма да бъде ограничен.

Реле за контрол на напрежение

Що се отнася до релето за контрол на напрежение, както и устройствата, които имат съответна функция (стабилизатор, непрекъсваемо захранване и т.н.), трябва да се има предвид, че тези устройства могат да работят в рамките на определените граници на работното напрежение, тяхната изолация не е в състояние да издържа на много високо напрежение.

Следователно, в случай на удар от мълния, светкавичен импулс ще повреди релето за напрежение или подобните устройства. Не само ще се повредят, но и други електрически уреди, включени в мрежата, също ще бъдат повредени, тъй като опасният импулс ще продължи по-нататък по окабеляването и битовите електрически уреди, свързани към мрежата.

Тоест релето за контрол на напрежение не може да изпълнява функцията на защита срещу мълниеви импулси. Това защитно устройство обаче трябва да бъде инсталирано в домашното разпределително табло. То изключва електрическото окабеляване в случай на напрежение извън допустимите граници, тъй като прекомерното намаляване или увеличаване на напрежението на битовата електрическа мрежа може да доведе до повреда на битовите електрически уреди.

Мрежови филтри

Повечето предпазители от пренапрежение имат вграден варистор, тоест тези устройства предпазват включените електрически уреди от пренапрежения. Много хора купуват предпазител от пренапрежение и вярват, че оборудването, включено в него, ще бъде защитено от възможни пренапрежения. Но в същото време в повечето случаи не се взема предвид фактът, че варисторът на мрежовия филтър, както в ограничителя на напрежението, ограничава опасния импулс от пренапрежение само ако има работно заземяване на окабеляването.

В защитата от пренапрежение варисторът свързва фазовия или неутралния проводник на електрическото окабеляване със защитния заземителен проводник, а в случай на пренапрежение опасен импулс преминава по протежение на заземителния проводник, като по този начин предпазва електрическите уреди от повреди. Следователно включването на мрежов филтър в мрежа, която няма работещо заземяване, отменя защитната функция - битовите електрически уреди няма да имат защита и в случай на мълниеносен импулс те ще се провалят.

Други пътища за мълниеносни импулси

Защитата на домашното електрическо окабеляване от мълниеносни импулси не предпазва напълно електрическите уреди от мълния. Не забравяйте, че мълнията може да удари не само проводниците на електрическите мрежи, но и кабелните линии за други цели, които са положени по открит начин. В този случай говорим за кабел за интернет мрежа, телевизионни и телефонни кабели. Също така мълния може да удари външна антена.

Когато мълния удари кабел или антена, разрядът на мълнията удря устройството, което е свързано с него. Тоест, наличието на защита на битовата електрическа мрежа от мълниеносни импулси не изключва проникването на опасни импулси по друг начин.

Много хора, когато наближи гръмотевична буря, незабавно изключват от мрежата телевизор, компютър или друго оборудване, което има външна антена или е свързано с външни кабелни мрежи. След гръмотевична буря, включвайки оборудването в мрежата, се оказва, че то не работи поради проникването на мълниеносен импулс през външен кабел или антена.

Какви мерки за защита има в този случай?

Как да предпазим електроуредите по време на гръмотевична буря?

За да се изключи евентуално проникване на мълниеносен импулс през кабела, той трябва да бъде премахнат от устройството. Например извадете мрежовия кабел от компютъра или рутера или, в случай на телевизор, извадете от устройството антенния кабел или кабела за кабелна телевизия.

Съществуват и специализирани мълниезащитни устройства за защита на мрежовите кабели и устройства от удари на мълния. Но тези устройства са доста скъпи и съответно не се използват в ежедневието. Освен това те могат да се окажат напълно неефективни и да не осигурят защита при необходимост.

В заключение, удар от мълния в битови електрически уреди и електрически кабели е много опасен за хора, които в момента са в непосредствена близост до тези електрически уреди и кабелни елементи.

Ако битов електрически уред, повреден от мълния, може да бъде ремонтиран или закупен нов, то за някой това може да е непосилно. Възможно е също така оборудването или електрическите кабели да се запалят в резултат на мълниеносен импулс.

Следователно, не трябва да пренебрегвате защитата на домашните електрически кабели от пренапрежения на мълнии, а също така се опитвайте да изключвате уредите, мрежовите кабели и външните антени, когато е възможно, в случай на гръмотевична буря.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest