Advice.bg»Статии»За дома»Ремонт и обзавеждане»Най-икономичните уреди за отопление през зимата

Най-икономичните уреди за отопление през зимата

Най-икономичните уреди за отопление през зимата

Чувството за комфорт е смесица от усещания, които варират в зависимост от човека, начина му на живот и навиците му. Топлинният комфорт включва запазване на температурата в помещението и качеството на въздуха (ниво на влажност на въздуха, чистота и здравословност). Енергийната характеристика на помещението определя големината на топлинните загуби. Когато знаем каква е енергийната характеристика на сградата и сме наясно с топлинния комфорт, който желаем да постигнем, съвсем естествено възниква въпросът как да бъде осъществено това наше желание.

Уредите за отопление, които се предлагат на пазара могат да бъдат разделени на три групи в зависимост от енергията, която преобразуват за отопление (електрическа енергия, твърдо гориво, газ ). Икономичност и висок коефициент на полезно действие при различните уреди за отопление се постига чрез автоматично управление на тяхната работа. Най-разпространеният метод за автоматично управление на тези уреди е чрез вграден термостат, които при достигане на зададената температура уредът изключва.

Като цяло, за постигане на определена температура на дадена площ, при равни други условия, са нужни едни и същи количества електроенергия, независимо от уреда, който я преобразува в топлина. Спестяването идва от начините на регулиране и поддържане на комфортната температура, чрез включването и изключването на термостата.

Кои са най-икономичните уреди за отопление през зимата?

Вентилаторни печки (духалки)

Тези уреди са нисък клас на икономичност поради факта, че при тяхната работа енергията, която използват е максималната проектирана за уреда. Т.е. ако уредът е проектиран за 2 kW, то той използва точно и само толкова електрическа енергия. Предимството на тези уреди е, че са мобилни, компактни, могат да се преместват от помещение в помещение, както и бързо да затоплят съответните помещения. Подходящи са за офиси и малки търговски обекти и жилища. Възможно най-евтиното решение за отопление през зимата.

Електрически конвектори нисък клас

Тези уреди са също с нисък клас на икономичност, но при тях вече има два нагревателя, които могат да се редуват в зависимост от топлинните загуби. Подходящи са за неголеми жилищни помещения, които се обитават постоянно, офиси и търговски обекти. Изгодни са като цена, бързо затоплят.

Маслени радиатори

По енергийна икономичност се доближават до конвекторите. Но при тях има термосртат, който включва и изключва нагревателите, които загряват маслото в радиатора при достигане на определена температура. Подходящи са главно за неголеми жилищни помещения за поддържане на постоянна температура. Недостатъкът им, е че изсушават въздуха, а предимството, че работят без вентилатор, който да събира прах.

Електрически конвектори висок клас на икономичност

Това са конвектори, които освен термостат имат вграден програматор, който позволява включване и изключване на уреда в различни часови зони, както и различни дни от седмицата. Подходящи са за по-големи помещения, като офис и търговски сгради.

Газови конвектори

Това са отоплителни уреди, които имат вградени температурни датчици, които следят температурата в помещението. Загряват помещенията изключително бързо. Подходящи са за по-големи жилищни помещения, индустриални и търговски обекти, офиси.
Висок клас уреди за утопление

Уредите за отопление, произведени в Скандинавските страни са с голяма преднина пред тези, произведени в други европейски страни, поради традициите и иновациите за решаване на проблеми, свързани с икономичността и ефективността на работа.

Както можете да видите, изборът на отоплителен уред зависи от много показатели, така че вие трябва да прецените съобразно вашите цели и възможности кое ще е най-изгодно за вашия случай. В крайна сметка, не си струва да вземете супер икономичен, но мощен уред за малко помещение или евтин малък уред за голяма площ като къща на село - те просто няма да вършат нужната работа.

Важно е да знаем всичко това при обзавеждане на дома и ремонт на дома, за да планираме с какви нови уреди да се сдобием и как да ги разположим.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest