Всички деца имат млечни зъби, които се сменят в различен етап, като предните падат първи, а задните между 10-13 години. Понякога обаче може зъб да се клати, но така и не иска само да падне, което причинява дискомфорт на детето и му пречи да се храни.
Какво трябва да знаем за млечните зъби и как се вади млечен зъб?
На около 5 години започва да се сменят първите млечни зъби с постоянните при децата, като все пак това е и индивидуално, като така при едни малчугани може да е по-рано, а при други на по-късен етап. Млечните са много важни, а именно те са като подготовка за постоянните, като затова е от особено значение да се сменят в определен срок, като така постоянните ще са доста по-прави и ще се минимизира риска от откриването им.
Водейки детето на зъболекар, той ще може да прецени ясно и конкретно дали в тази ситуация се налага ваденето на млечния. Случаите, когато със сигурност трябва да се направи това са:
- ако има наличие на киста или "джоб";
- в случай че има сериозен риск да се увредят постоянните зъби;
- ако се развива пулпит;
- наличие на много напреднал детски кариес, който не може да бъде излекуван.
Можете да извадите и сами предните млечни зъби, но само при условие, че наистина много се клатят и с едно леко движение ще можете да направите това. Задължително преди това си измийте идеално ръцете и ги дезинфекциите, за да не внесете някаква инфекция. След като махнете зъба, сложете чиста марля на мястото и кажете на детето да притисне добре със зъбки за 15-20 минути, за да се спре кървенето. Задължително след това не се яде около 2 часа, а само може да се пие вода.
Чест проблем днес е и това, че задните млечни не искат да се сменят и така постоянните не могат да излязат, което може да доведе до редица сериозни дентални проблеми при децата.
Поради тази причина е важно да посещавате редовно стоматолога ви, който да преглежда зъбите и да следи състоянието им. Може да се среща и обратния проблем, а именно млечния зъб да падне много рано, като тогава отново се налага консултация с ортодонт.
Така лекарят ще ви предложи различни варианти, за да се "запази" това място за постоянният, който ще излезе, като така ще се минимизира риска от неправилно подреждане на зъбите след това. Ако не направите това, тогава е много възможно зъбите да се скупчат на едно място, като така един вид да се намират един върху друг.
При вадене на млечен зъб не трябва да се прави анестезия, но все пак има и различни средства за обезболяване, които са щадящи и не стресират децата. И не на последно място, трябва да съхраните спокойствие, за да можете да не стресирате така и вие детето, което и без това вероятно има страх от зъболекар.