Advice.bg»Статии»Здраве»Здравни съвети»Вредата от алкохола върху координацията и вниманието

Вредата от алкохола върху координацията и вниманието

вреда от алкохола

Всички сме виждали как злоупотребата с алкохол се отразява на човека - той губи способността си за координация на движенията си, което се забелязва на всяко ниво в тялото. Поради това шофирането в нетрезво състояние се забранява строго, както и работата с машини.

Как точно алкохолът влияе на мозъка, разстройвайки функциите му? Загубата на внимание и некоординираните движения са видимата изява на процеси, които протичат скрито в мозъчната кора, а какви точно са те? На този въпрос американски учени от Тексас посветили десетгодишни усилия, в търсене на точния отговор.

Преди няколко години те стигат до интересен извод. Двете най-характерни явления при алкохолно опиянение се свързват с нарушения в производството на норадреналин. Това е хормон, невротрасмитер, отделян от надбъбречните жлези.

На него се дължи повишеното кръвно налягане и учестената сърдечна дейност. Той има важно място при работата на клетките на малкия мозък, както и някои места в мозъчната кора. До този пробив на учените се изплъзваха механизмите в развитието на тези процеси.

Пробивът в разгадаването на тази загадка, биолозите постигат чрез опит. Те инжектират опитни мишки с алкохол по време на тичане по пътека за бягане. Заради концентрирания в кръвта алкохол, мишките започват да се препъват по-често и губят координация в движенията си. Наред с това се провеждат наблюдения в малкия им мозък, отговарящ за вниманието.

вреда от алкохола върху координацията

Откритието, което е направено, се изразява в установяване на факта, че намалената концентрация на норадреналин засяга не невроните, както се е очаквало, а тези области в малкия мозък, където се намира глията на Бергман. Това е помощна мозъчна тъкан, в която се намират астроцитите. Те са спомагателни мозъчни клетки, пазещи невроните от увреждания. Те също така регулират метаболитните процеси в тях и прочистват средата, в която работят.

Нарушавайки функциите на тези клетки, алкохолът спира производството на норадреналин и това пречи на астроцитите да предпазват невроните. Това пък води до проблеми в дейността на тези места в малкия мозък, свързани с дейности като координация или внимание.

Опитът на учените да стимулират тези клетки не успява да върне правилното координиране на движенията на мишките. Това поражда съмнение, че алкохолът нанася и други вреди върху работата на малкия мозък.

Засега е ясно, че мозъчните функции са свързани тясно и всяка част от мозъка работи в синхрон с по-далечни зони. Освен това координирането на движението и вниманието вероятно се извършва от повече ангажирани зони на мозъка, отколкото се предполага.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest