Терминът констелации не е широко известен и това се дължи на факта, че е част от една по-тясна и специализирана материя - психотерапията. Основател на метода на констелациите е немският психотерапевт Хелингер.
Какво е констелацията?
Терминът има латински произход - cum и stella, тоест съзвездие. Това название се свързва с позиционираните небесни тела и тяхната взаимна свързаност, която произтича от правилата на слънчевите системи.
Названието е метафорично, но точно представяне на отношенията, които възникват между хората. Всеки човек заема свое строго определено място в човешката йерархия, която се подчинява на строго определен ред и правила, подобно на звездните системи.
Всеки индивид участва в различни типове йерархични системи - семейство, училищен клас, работен колектив, съседи и други. В тези системи господстват ред и правила. Когато един човек е преследван от трудности и беди в живота, те имат връзка с нарушен ред в някоя от системите, които обитава.
Каква е ролята на системните констелациите?
Те се провеждат от психотерапевт и имат за цел да покажат на човека къде се корени проблемът с трудностите, които има, за да намери най-добрия начин за отстраняването им. Най-популярни са семейните констелации, защото най-често неблагополучията тръгват от тази система.
Констелаторът провежда интервю с клиента си, за да проучи системата и начертава вид диаграма, отбелязвайки всички членове и фактите, които ги отличават. Този начален етап въздейства ползотворно върху емоционалното състояние на клиента на психотерапевта, защото му дава възможност да си даде сметка за състоянието на нещата в най-близкото му обкръжение.
Констелациите обикновено са групови, участниците се подреждат на определени места в помещението, където се провежда сеансът, често се разместват и се наблюдават отношенията, в които влизат.
Констелаторът наблюдава процеса, по който се общува в тази йерархична група, накрая обсъжда с клиента си неговите мисли и емоции, възникнали по време на сеанса. Прозренията на участниците могат да отворят нови хоризонти в съзнанието.
Колкото повече от тези прозрения бъдат споделени, толкова по-добре за този, заради когото се провежда констелацията. Тя има силен психологически ефект и е добра основа за работата на психолога.