Суровините, от които се извлича естествен колаген, са копита, рога, кожа, животинска съединителна тъкан, както и риба (от нея се получава така нареченият морски колаген).
В резултат на неговата обработка в началото се получава желатин, а след допълнителна обработка, той вече е хидролизиран колаген, който в състава си не е нищо повече от смес от протеинови фрагменти и аминокиселини.
Въпреки че и двете са получени от едно и също вещество, те са с различни компоненти и малко различни свойства поради различния размер на молекулите. Желатинът има по-големи молекули, тъй като само частично е претърпял специална обработка. Но поради своята структура, той не се разтваря в студена вода, а само в гореща вода и при втвърдяване образува желе, което го прави много популярен в готвенето.
Желатинът като заместител на хидролизирания колаген
Хидролизираният колаген след допълнителна обработка има по-малък размер на частиците и лесно се разтваря във вода, студена и гореща, много по-лесно се усвоява от организма при поглъщане като хранителна добавка и има повече шансове да проникне в кожата и косата като част от козметиката.
Свойства и приложения на хидролизирания колаген
Колагенът е най-разпространеният протеин в човешкото тяло - съдържанието му е 65% от общото съдържание на протеини. Хидролизираният протеин дава на тялото подходящи протеинови фрагменти и затова той намира приложение в храненето, козметологията и медицината, както и в козметиката.
Той се използва широко като хранителна добавка за запълване на липсата на аминокиселини в организма. В резултат на употребата заедно с витамините се наблюдава подобрение на външния вид на кожата, тъй като най-вероятно тя стимулира производството на собствен колаген в цялото тяло.
Хидролизираният колаген също е успешно тестван като един от компонентите при лечението на болки в ставите и понижена костна плътност. Изпитванията обаче са непълни (някои дори противоречиви) и научните комисии все още не са единни за сигурната полза на колагена върху здравето на ставите.