Advice.bg»Статии»За дома»Направи си сам»Как да си направя комарник?

Как да си направя комарник?

Комари

Комарите, мухите и други летящи насекоми са не само досадни, но и могат да бъдат преносители на болести, особено през топлите месеци.

Вместо да разчитаме само на репеленти или ароматизатори, които често имат ограничено действие, най-надеждният метод е физическата бариера. Комарниците осигуряват трайна и безопасна защита, без химикали и без да ограничават притока на свеж въздух. Те могат да бъдат монтирани на прозорци, врати и дори на балкони или къмпинг-места. А най-хубавото е, че могат да се изработят и у дома, без да се налага значителна инвестиция.

Как да си направите комарник

Избор на подходящ материал

Първата стъпка към изработването на ефективен комарник е подборът на материал. Най-често се използва тънка мрежа от фибростъкло, полиетилен или алуминий. За домашни цели най-подходяща е мрежата от фибростъкло – тя е гъвкава, здрава и лесна за обработка, а освен това не ръждясва и се почиства лесно. Нейната плътност е такава, че въздухът преминава свободно, но дори и най-малките насекоми не могат да проникнат.

В зависимост от желаната устойчивост може да се избере и алуминиева мрежа, която е по-здрава, но и по-трудна за рязане и закрепване. Цветът също има значение – черната мрежа осигурява по-добра видимост навън и е по-естетична при повечето дограми.

Измерване и подготовка

Преди да започнем изработката, важно е точно да измерим пространството, което искаме да покрием – било то прозорец или врата. Необходимо е да оставим около 1–2 сантиметра аванс по всички страни, за да се осигури добро закрепване и покритие. Мрежата се реже внимателно с ножица или макетен нож, като е препоръчително да се работи на равна повърхност, за да не се получат изкривявания.

Освен самата мрежа ще са нужни и допълнителни материали – дървена или алуминиева рамка (или пластмасова за по-лека конструкция), самозалепваща велкро лента, канали за плъзгачи или гумени уплътнения, в зависимост от метода на закрепване.

Видове конструкции и начини на монтаж

Най-простият вариант за комарник е използването на велкро лента. Едната част от лентата се залепва по рамката на прозореца, а другата – по ръба на изрязаната мрежа. Така получаваме лесно свалящ се и поставящ се комарник, който може да се пере и използва многократно. Този вариант е особено подходящ за наематели или хора, които не желаят да пробиват отвори в дограмата.

По-устойчив и дълготраен вариант е изграждането на рамка. Рамката може да се направи от тънки летви или алуминиеви профили, върху които мрежата се опъва и закрепва с такер или щипки. Така получената рамка може да се закрепи с панти, щипки или винтове, в зависимост от нуждите и прозореца. При желание рамката може да се боядиса или обработи, за да се впише по-добре в интериора.

Има и варианти за плъзгащи комарници или такива на панти, които изискват малко повече умения и инструменти, но също са напълно постижими в домашни условия.

Поддръжка и дълготрайност

Комарникът, независимо дали е ръчно изработен или фабричен, има нужда от поддръжка. Най-важното е периодичното му почистване. Това може да се направи с влажна кърпа, прахосмукачка или дори под душа, ако е сваляем. По време на зимния сезон е добре да се сваля и съхранява на сухо място, за да се избегне натрупване на влага и прах.

При правилна изработка и поддръжка един домашно направен комарник може да издържи с години. Ако мрежата се скъса, тя може лесно да бъде заменена, без нужда от изграждане на нова конструкция.

Защо си струва да го направим сами

Освен спестените средства направата на комарник у дома носи и удовлетворение. Това е практичен проект, който не изисква голямо майсторство, но дава реален резултат – повече спокойствие, по-добър сън и по-малко досада през лятото. В допълнение, може да се адаптира към всякакви размери и форми на прозорци, което понякога е трудно при стандартните готови модели.

Изработването на комарник е един от онези малки домашни проекти, които подобряват качеството на живот по прост и ефективен начин.

Вижте още: кое работи срещу комари, както и с какво да изгоним комарите от дома. Особено полезно е да знаете, след като си монтирате подобна защита срещу насекомите, е как да чистите мрежите за врати и прозорци?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest