Advice.bg»Статии»Домашни любимци»Рибки и аквариум»Съвместимост на рибите в аквариума

Съвместимост на рибите в аквариума

Съвместимост на рибите в аквариума

За всеки начинаещ акварист възможността да напълни приготвения аквариум с разноцветни рибки е много примамлива перспектива. Трябва обаче да се има предвид, че това е една сложна биологична система, която се изгражда чрез цялостна концепция, в която съвместимостта на рибите играе основна роля.

Основни изисквания при избор на рибки по признак съвместимост

Аквариумните рибки се делят на различни семейства със свои изисквания към средата на живот, поведение, хранене и размножаване, както и с различен размер. Поради това не бива да се събират в един съд семейства риби с различни характеристики, както по отношение на средата и условията на отглеждане, така и на нрава им.

Има значение и възрастта на рибките. Някои от тях, докато са малки, могат да съжителстват с други по-мирни видове, но в зрялата си възраст трябва да бъдат отделени, защото започват да проявяват хищничество.

Изборът на рибки за аквариума трябва да се прави и предвид големината на аквариума, в който се отглеждат. Различните видове имат и различни изисквания относно жизненото пространство, предвид това че някои се движат в групи, други единично.

Съвместимост между отделните видове аквариумни рибки

Има дейни и агресивни обитатели на аквариума, които не могат да съжителстват с кротки видове или с такива с големи цветни перки.

Семейство живородки

Това са гупи, хелери, молинезии, плати. Те се комбинират отлично помежду си. Някои живородки обаче съжителстват добре с някои тетрови риби.

Гупите и неоните примерно живеят доста сполучливо със скаларии и с по-едри тетрови риби, стига да са изпълнени условията за подходяща големина на аквариума и параметри на водата.

Тетрови рибки

Съвместимост на рибите

Това са неоните, тернециите, родостомусите, фантомите. Те се комбинират добре с данио и разбори.

Цихлиди

Най-често тази група е представена от скалариите и тяхното съжителство с други обитатели трябва добре да се премисли. Когато са още малки, те могат да съжителстват успешно с дребни пасажни рибки, но щом пораснат над 20 сантиметра, трябва да се отделят от такива съдове, защото започват да хапят неоните, гупите и другите мирни рибки.

Тези група е активна и агресивна и затова се разбира по- добре с трихогастери, колизи и барбуси.

Златни рибки

Златните рибки са отделна група, която не се комбинира с нито една друга. Дължи се на разликите в размера и поведението, но и на изискванията им към условията на отглеждане.

Разбори

Това семейство аквариумни рибки се комбинира добре с други тетри и в никакъв случай с живородки не само заради различното поведение, но и заради изискванията към условията и средата на отглеждане.

Групи рибки съвместими с всички други

Типичният пример за съвместимост с всички други рибки са сомовете. Става въпрос за калихти, анцитруси и коридораси. Те са подходящи обитатели за всеки аквариум, защото поддържат чистотата му, основно по дъното. Подборът им трябва да става само в зависимост от големината на аквариума, защото коридорасите не растат много, но калихтите стават големи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest