Advice.bg»Статии»За дома»Съвети за кухнята»Как да разпознаем качествения руския порцелан

Как да разпознаем качествения руския порцелан

Как да разпознаем качеството на руския порцелан
Снимка: Nowaja / pixabay.com

Руски порцелан е събирателно наименование на порцеланови изделия, произведени в Русия от средата на 18 век до наши дни.

В историята на изкуството руският порцелан се счита за една от историческите и регионални разновидности на декоративно-приложното изкуство или като оригинална национална художествена школа.

История на руския порцелан

В средата на 18-ти век в Русия не само че не съществува легендарната Императорска порцеланова фабрика, но и никакво предприятие за производство на порцелан. Мнозина мечтаят да научат тайната на "бялото злато", но европейските производители на порцелан внимателно я пазят. Тогава руската императрица Елизавета Петровна инструктира да се открие рецепта за порцелан и да се организира производството на порцелан в страната чрез поканените чуждестранни майстори Х. Гюнгер и Д. Виноградов.

Въпреки че Гюнгер се оказва мошеник и е позорно изгонен от Русия, минният специалист Виноградов успява с цената на краткия си живот да получи дългоочакваната рецепта за порцелан и с неимоверни усилия да наложи производството му. Построена от него през 1744 г., Невската порцеланова фабрика създава висококачествен порцелан, който може да се конкурира с чуждестранните проби. Първоначално продуктите са малки, но от 1756 г., когато е построена голяма фабрика, тя преминава към производството на големи продукти.

Ако при Елизабет Петровна порцелановата фабрика произвежда продукти предимно само за малък брой хора, близки до Нейно Величество, тогава Екатерина II се заема да осигури порцелан на цяла Русия. Благодарение на нейните усилия в края на 18 век Невската порцеланова фабрика, преименувана на Императорска порцеланова фабрика, се превръща в едно от водещите порцеланови предприятия в Европа.

През 1918 г. фабриката е национализирана и преименувана на Държавна порцеланова фабрика, а през 1925 г. на Ленинградска фабрика Ломоносов. Народният комисариат на образованието, в чийто отдел попада Държавната фармакопея, решава да създаде керамична лаборатория в републикански мащаб на базата на завода за провеждане на различни тестове.

Руски порцелан
Снимка: AlLes / pixabay.com

В съветските години тук се създава пропаганден порцелан, изгражда се първата в страната художествена лаборатория, усвоява се производството на технически и химически порцелан, за първи път се получава оптично стъкло. Фабриката става първото предприятие в Русия, което успява да произведе продукти с най-висока белота и финост от така наречения костен тънкостенен порцелан.

От 1993 до 2002 г. фабриката преживява черен период, който е свързан с незаконното закупуване на акции в завода от чуждестранни инвеститори. Служителите на завода и руските власти трябва да положат големи усилия, да използват различни ресурси, за да върнат завода на своите хора. По това време компанията изпитва значителни затруднения. Всичко започва да се подобрява едва през 2002 г., когато заводът е закупен от руския бизнесмен Николай Цветков, който прехвърля повечето от акциите на съпругата си Галина Цветкова. През 2005 г. заводът се връща към предишното си име Императорска порцеланова фабрика.

През последните години порцелановият завод произвежда по-малко продукти отпреди, което се обяснява с преминаването към производството на луксозни продукти. Основата на съвременните технологии за производство на класически руски порцелан е технологията, открита от основателя на "бялото злато" в Русия Виноградов. При декориране на порцелан се използват комбинирани, ръчни или механизирани методи. В момента фабриката произвежда около четири хиляди изделия от порцелан. Това са продукти в много широк диапазон от предмети за домашно ползване до луксозни предмети на президентско ниво, както и награди за най-мащабни събития.

Днес на антикварния пазар много често можете да се натъкнете на фалшификати, включително на известния вече по цял свят руски порцелан. Ако искате да притежавате оригинален руски антикварен или съвременен порцелан, трябва да знаете как да го разпознаете. Нека видим какво го отличава от фалшификатите.

Характеристики на руския порцелан

Маркировка на руски порцелан
Снимка: Advice.bg

Цена на руския порцелан

Жанровата скулптура, изисканите фигурки от благороден материал не могат да бъдат евтини. Изисканите продукти са луксозни предмети с дълга история, сложна и скъпа производствена технология. Ниската цена трябва да предупреди, това е основната разлика между оригиналната порцеланова статуетка и фаянс, керамичен фалшификат.

Знак на производителя - вижте маркировката

- Червена маркировка - първо качество порцелан;

- Зелена маркировка - второ качество руски порцелан;

- Синя маркировка - Трето качество порцелан.

Визуално е трудно да се определи как трябва да изглежда истинският порцелан, но можете да изчислите познаете фигурка по маркировката на фабриката. Уникалният знак гарантира:

- Артикулът е създаден в съответствие с вековни технологии;

- Не съдържа опасни примеси;

- Издръжлив, изстрелван многократно.

Марката върху порцелановите скулптури на хора, фигурки, декори трябва да е ясна, да не се изтрива с времето и да запазва оригиналния си нюанс. Важно: производителят поставя знак върху продукти без брак.

Дебелината на порцелана

Оригиналните предмети, изработени от благороден материал, се различават от фалшификатите по лекота, визуална крехкост. Дебелината на стената рядко надвишава 2, 5 мм. Прост тест за автентичността на порцеланова фигурка: поднесете я към източник на ярка светлина, материалът трябва да е леко полупрозрачен.

Външен вид на руския порцелан

Руският порцелан се отличава с богата орнаментика, флорални мотиви, често със златни инкрустации - 22 каратово злато, които в доста случаи са ръчно рисувани.

Преди да купите, трябва да прегледате фигурките, съдовете, комплектите. Истинският порцелан има:

- Гладка повърхност без неравности, ями;

- Няма пукнатини, шупли и пори;

- Няма грапавост;

- Приятен е на допир;

- Наличието на жълти, тъмни петна, пукнатини, паяжини е неприемливо;

- Ръбовете на предмета са с еднаква дебелина, продуктът с правилна форма, с ясни геометрични линии;

- Без деформирани зони.

Звук

Руски порцелан със злато
Снимка: Advice.bg

Костеният порцелан лесно се проверява за автентичност с дървена пръчка. Докоснете ръба на фигурката, чашата, чинийката, слушайте звуците. Ако се разнесе дълъг, ясен, мелодичен звук, който заглъхва бавно, не прекъсва внезапно - това е истински порцелан. Приглушен звук, неприятно скърцане - сигнал, че имате фалшива, прикрита керамика.

Дъно и краче на руския порцелан

Порцелановите предмети имат идеално гладка основа. Как да проверите: поставете на масата, уверете се, че няма празнина, няма вълни, не се клати. Кракът, долният ръб на предмети, изработени от благороден материал, винаги остават неглазирани. Това се дължи на технологията на производство, по време на изпичане ръбът може да се спече, ще бъде невъзможно да се отдели фигурата, без да се повреди. Долната страна на фигурката трябва да е чиста, без пукнатини и драскотини.

Боядисване

Оригиналната порцеланова фигурка, чиния, сервиз се отличават с наличието на ясен, детайлен модел. Плътният благороден материал след изпичане няма големи пори, така че боите лежат равномерно, създавайки красив, закачлив орнамент без дефекти. С течение на времето гамата от нюанси не губи наситеност, линиите не се разпространяват.

Цвят на руския порцелан

Деликатен млечнобял нюанс, понякога кремав, е сигнал, че имате оригинален, висококачествен порцелан без примеси, изкуствени полимери. По-наситеният син, сив, жълт фон, разнороден с преливания на тези полутонове, е знак за фалшива или дефектна партида. Безскрупулен производител може да добави снежнобял пигмент към суровините. Можете да откриете измамата, като разгледате дъното на фигурката; на ръба се появява истинска сянка. Боядисаният порцелан няма да прозира.

Температурен тест на руски порцелан

Класически руски порцелан

Благородният материал перфектно запазва топлината. Загрейте обекта, стените трябва да останат топли за дълго време.

Разлика между фаянс и порцелан

Материалите са сходни по състав на суровината, но се различават качествено:

- Истинският порцелан е здрав с минимална дебелина на стената. Не пропуска вода, устойчива на механични натоварвания, устойчив появата на тъмна мрежа, петна, пукнатини. Не абсорбира миризми;

- Фаянсът е с високо съдържание на глина. Материалът е порест и не може да се изпича при свръхвисоки температури. Разхлабената текстура лишава продуктите от здравина, декоративните и експлоатационните характеристики са намалени. Бързо се появяват пори, паяжини, пукнатини.

Луксозният, скъп порцелан е гордост за собственика си, той е истински предмет на изкуството и остава актуален с времето. За да не купувате фалшификати, имитации, които са опасни за здравето, тествайте според всички изброени критерии.

Вижте още: С кои натурални продукти се мият чинии в съдомиялна

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest