Ежедневието на човек е изпълнено с лъжи. Причините, поради които хората лъжат, са много и различни. Някои се страхуват да не наранят близките си чрез истината, други се опитват да променят фактите, така че да са в тяхна полза. Понякога лъжата е начин да бъде прикрито нещо срамно или да бъдат избегнати нежелани последствия.
Има немалко хора, които лъжат просто заради спорта. Цялата им реалност е изградена върху низ от лъжи, защото им е трудно да живеят с истината или просто им доставя удоволствие да пускат околните „по пързалката“.
Без значение какви са подбудите на лъжците, е важно да се научите да разпознавате знаците, че някой ви лъже.
Чешат се там, където не ги сърби
Доста често се случва, когато някой лъже, да докосва части от тялото си, като например лицето, шията, ушите или носа си. Нервността и непривичните жестове могат лесно да издадат лъжеца.
Избягват зрителният контакт
Лъжците обикновено се стараят да избегнат контакта с очите ви. Ако гледат встрани, най-вероятно се опитват да изградят картината на фалшивата истина, преди да ви я поднесат.
Изражението им е застинало
Стараят се да не покажат несъзнателно емоция върху лицето си и затова то изглежда вкаменено. Ако човек говори истината, мимиките на лицето по естествен начин допълват казаното.
Говорят разбъркано
Всичко, което се е случило, обикновено следва някаква последователност. Тези, които си измислят, обикновено объркват времето на събитието и акцентират на неестествени места в разказа.
Отбягват темата
Често се случва лъжците да „претупат“ историята или да отбягват темата. Ако подозирате, че някой лъже, започнете да говорите внимателно и спокойно за нещото, което буди подозрение. Ако събеседникът ви омаловажи темата или се опита да я избегне, той вероятно крие нещо или лъже.
Тембърът на гласа им се променя
Обикновено тембърът на гласа се понижава несъзнателно, защото все пак човека лъже и тялото се съпротивлява. Макар и разликата да е малка, тя е осезаема за по-внимателните слушатели.
Използват истинността за прикритие
Сред най-безскрупулните лъжци се срещат и такива, които използват фрази свързани с истината, за да се опитат да внушат на другия, че са честни. Такива например са: ако трябва да бъда честен, повярвайте ми, честно казано и други подобни.
Несъответствие с фактите
Хората, които лъжат често, имат един основен проблем. Не могат да запомнят на кой, какво и кога са казали. Дори най-добрите в занаята могат да допуснат грешка. Лесно ще успеете да хванете лъжеца, като го разпитате по-подробно за случилото се. Дори и да отрича до последно, фактът, че се обърква в собствената си история, казва достатъчно.