В случай, че от чисто любопитство или искрена заинтересованост сте решили да разгледате последните статистики, свързани със сключването на бракове в България, то вероятно на фона на растящия брой бракоразводни дела (над 65 % от тях са по взаимно съгласие на съпрузите), няма как да не забележите, че расте и броят на сключените бракове.
Най-много (по последни статистически данни) те са в градовете Разград, Силистра и Добрич. Запазва се и тенденцията браковете да се сключват предимно в големите градове и покрай морето.
Да, не е отживелица хората да стъпват в брак, както мнозина си мислят. И ако вие сте именно от онези, които искат да направят връзката си официално законна, то сигурно сте се замисляли и какви са изискванията за сключване на църковен брак. За който вероятно сте чували, че е задължително да се сключва след гражданския.
Тук следва изненадата. На 1 октомври 2009 година е приет нов Семеен кодекс, според който е разрешено църковен брак да се сключва дори и без да имате сключен граждански. Както с редица формалности в България е едно нещата да са разрешени от самия закон и съвсем друго какво се случва на практика.
Независимо от това, че от приемането на новия Семеен кодекс, е изминало повече от цяло десетилетие, то болшинството от свещенослужителите отказват да осъществяват Свето тайнство Венчание без младоженците да са сключили предварително граждански брак. Това важи почти в пълна степен за църквите, в които рядко се правят сватби. И за щастие не е правило за по-известните храмове в големите градове.
Казано обобщено - вие можете да сключите църковен брак, независимо от това дали предварително сте сключили граждански брак и изобщо дали възнамерявате да сключвате. Ако държите да сключите църковен брак в конкретен храм обаче, то ще трябва да се съобразите с изискванията на местните свещенослужители, които е напълно възможно да ви изискат и копие на Акт за граждански брак, който се издава от съвета.
Така, тази деликатна тема я уточнихме. Независимо какви права имате по закон, по отношение на сключването на църковния брак сте зависими от решението на свещенослужителите.
Много важно е да планирате предварително църковния си брак, защото денят и часът на Венчавката също зависят до голяма степен от църквата. Не всички дати са свободни за венчавка. Информирайте се кои дати са разрешени и кои не за осъществяване на Свето тайнство спрямо църковния календар.
Освен тези подробности за сключване на църковен брак е задължително младоженците, както и техните кумове да са православно кръстени, което се удостоверява с кръщелните им свидетелства.
Всички останали подробности относно това какво трябва да носите по време на църковната церемония ще разберете от конкретния храм, към който сте се насочили.
Със сигурност обаче ще ви трябват венчални халки, бутилка червено вино, чаша за вино, погача, две големи свещи (прикрепени една към друга с дълга панделка) и бутилка олио или зехтин. От наше име можем единствено да ви пожелаем прекрасно свето тайнство Венчание и щастлив семеен живот!