Всеки търси своята половинка, която да го подкрепя и разбира, да го обича и да е до него във всеки един момент. Желанието ни да създадем крепко семейство е напълно нормално и няма нищо странно в това.
Ако обаче сте обвързани, тогава идва моментът, когато искате да узаконите връзката си и в този момент съвсем естествено започвате да се питате как се сключва граждански брак точно, включително какви документи ще трябва да съберете.
Как се сключва граждански брак?
И така, първото важно нещо, което трябва да знаете, е това, че църковният брак не е задължителен. Това е ваше лично желание и се прави само, ако го искате. Относно сключването на гражданския брак, то тук вече си има някои определени процедури, които трябва да спазите, за да може да узаконите отношенията си.
Процедурата започва с подаването на заявление към Общинския съвет в града, където живеете, като така заявявате своето изрично желание за това. Може само единият от двама ви да подаде това заявление, тоест не е необходимо да ходите двамата. То се вписва в специална книга, като там се посочва съответно датата, когато сте го подали, имената на хората, които са подали заявлението, на коя дата, както и в колко часа ще се сключи гражданския брак.
Освен това към заявлението се попълва и специална декларация, където се съгласявате, че няма никакви законови пречки, които могат да попречат на встъпването ви в брака. Важно е също така да се упомене дали жената иска да запази своята фамилия или желае да приеме тази на бъдещият ѝ съпруг.
Имайте предвид, че граждански брак може да се сключи не по-рано от 30 дни, след като сте подали заявлението, като може да бъде направено изключение само по много важни и уважителни причини. Самото бракосъчетание се сключва в обредния дом, като той работи всеки ден. Възможно е да бъде направено изключение само и единствено, ако има основателни причини за това, като например бременност, болест или други.
Необходими документи за записване за сключване на граждански брак:
- документи за самоличност, които трябва да са валидни;
- медицинско свидетелство (че не сте болни от болести, които могат да бъдат пречка за встъпване в брак);
- квитанция за всички платени такси;
- формуляр, където сте попълнили имената на кумовете ви;
- допълнителни документи, ако се налагат такива (например свидетелство дали вече сте сключвали брак преди и други).
Какви могат да са пречките за встъпване в граждански брак?
1. Нямате 18 години;
2. Вече сте женени/омъжени;
3. Ако имате роднинска връзка;
4. Единият от двамата партньори има сериозно заболяване, което може да носи сериозна опасност за поколението. В този случай гражданският брак може да се сключи само, ако другият знае за заболяването.
Ако сте подали всички документи и сте спазили тези стъпки, тогава се счита че няма никакви пречки да встъпите в граждански брак. Длъжностното лице пита двете страни дали са съгласни да сключат брак и при положителен отговор се съставя съответно акт за сключване на брак, който следва да се подпише от мъжа и жената, както и от кумовете на двойката и длъжностното лице в обредната зала.
Безспорно това е много щастлив ден за всички двойки, който ще се запази в спомените ви за цял живот.