Мониторът обикновено се купува за игри, офис, домашен компютър или се използва като втори екран за лаптоп. Нека да разберем как да го изберем правилно и да не плащаме повече за допълнителни функции.
Добрият монитор ще реши проблемите ви и ще издържи 5-7 години. Първо решете как ще използвате монитора. Това ще ви помогне да направите списък с изисквания. Например, за игра на Dota2 ниското време за реакция на пикселите е критично, а за обработка на видео е критично възпроизвеждането на цветовете.
Когато купувате нов монитор, проверете задължително и възможностите на компютъра: процесор и видеокарта.
Приблизителните характеристики на мониторите за различни задачи
Монитор за компютър за работа и учене
Диагонал - 19-22 инча
Разделителна способност - 1366x768
Съотношение на страните -16:9
Матрица - TN или IPS
Монитор за компютър за домашен компютър
Диагонал - 23-26 инча
Разделителна способност - 1920×1080 (Full HD)+
Съотношение на страните - 16:9
Матрица - IPS или VA
Монитор за компютър за работа с изображения
Диагонал - от 27 инча
Разделителна способност - 2560x1440 (QHD), 3840x2160 (4K)
Съотношение на страните - 16:9 или 21:9
Матрица - IPS или VA
Цветова гама - най-малко 95% sRGB
Дълбочина на цвета - от 8 бита +
Допълнително - Калибриране на цветовете, линийка
Монитор за компютър за игри
Диагонал - от 27 инча
Разделителна способност - 1920×1080 (Full HD)+
Съотношение на страните - 16:9 или 21:9
Матрица - IPS или VA, TN (стрелци)
Време за реакция - 1-2 ms
Честота на актуализиране - от 120 Hz +
Технологична поддръжка - G-Sync или FreeSync
Конектори за свързване - HDMI и DisplayPort
Допълнително - Таймер или обхват
Значение на различните характеристики на монитора
Диагонал на екрана на монитора
Обикновено колкото по-голям е диагоналът, толкова по-скъп е мониторът. 21-22 инча е подходящ само за най-елементарни задачи, като проверка на поща. За работа с текстове, таблици и сърфиране в интернет е по-подходящ диагонал от 23-24 инча - такива модели обикновено са евтини. За игри и работа с изображения изберете диагонал от 27 инча. Изберете по-голям диагонал и ако имате лошо зрение или ако седите далеч от монитора.
Съотношение на страните на монитораа
Съотношение на страните 16:9
Най-често срещаният формат. Подходящ за сърфиране в интернет, работа с изображения, игри, гледане на филми, YouTube, Twitch.
Съотношение на страните 5:4
Остарял формат. Само за работа с документи.
Съотношение на страните 21:9
Подходящ за изображения, широкоекранни филми и игри.
Съотношение на страните 32:9
Ултраширок монитор, съчетава два пълни екрана от 27 инча. Необходими за работа с големи количества данни.
Разделителна способност на монитора
1366x768
1600x900 (HD)
За изготвяне на договори, счетоводство, сърфиране в интернет.
1920x1080 (Full HD)
Универсално решение за прости игри, работа с текстове, създаване на презентации, гледане на филми, проста работа със снимки и видеоклипове.
2560x1440 (2K)
2560x1080
3440x1440
Междинен между Full HD и 4K формати. Популярен сред геймърите, любителите на филми и тези, които работят професионално с графики.
3840x2160 (4K)
За игри, професионална обработка на снимки, работа с илюстрации за книги и списания. На такъв екран можете да видите най-малките детайли.
Типове матрици на монитора
Матрицата е в основата на екрана, яркостта, контраста, времето за реакция на пикселите и реалистичното възпроизвеждане на цветовете зависят от нейния тип;
- Монитор с TN матрица (TN+Film)
Работа с код и текст. Най-бюджетният вариант, главно за работа с текст, код, може да се използва като втори екран. Не е подходящ за работа с изображения и мултимедия поради лошо качество на цветовете, нисък контраст и яркост, лош зрителен ъгъл. Изкривява изображението, когато се гледа от ъгъл. От плюсовете - най-ниското време за реакция, така че TN матрицата се намира в модели за игри с честота на опресняване от 144 Hz и по-висока;
- Монитор с IPS матрица (PLS)
Работа с код и текст. Работа с изображения. Не бързи игри. Добро качество на цветовете и яркост, широки ъгли на видимост, без изкривяване при гледане на снимки под ъгъл. Сравнително висока цена и не много бърза реакция. Подходящ за домашна и офис употреба, за нединамични игри и работа с изображения;
- Ммонитор с VA матрица (MVA, PVA)
Работа с код и текст. Работа с изображения и видео. Подходящо за геймъри. Алтернатива на основните типове матрици. Гладкото предаване, градиентите, качеството на изображението и ъгълът на гледане са по-добри от TN, контрастът, времето за реакция са по-добри от IPS. Често се среща в мониторите за игри.
Яркост на монитора
Колкото по-висок е този показател, толкова по-ясно ще бъде изображението, когато светлината влезе в екрана - както от слънцето, така и от осветителните устройства. Яркостта е важна, ако:
- Планирате да поставите монитора в добре осветена стая или пред прозорец, в който грее слънце;
- Работите в малък, лошо осветен офис;
- Ще използвате монитора за професионална работа с графики и видео;
- Яркост от 300 cd/m 2 обикновено е достатъчна за работа в много светла стая. За модели за игри изберете яркост от 250 cd / m 2.
Контраст на монитора
Това е съотношението на яркостта на най-тъмната и най-ярката точка на екрана. На мониторите с висок контраст черните са наистина черни, а белите са чисти, а не мътни. Обикновено контрастно съотношение 1:500 е достатъчно за удобно използване на монитора, за игри и професионална работа е необходимо контрастно съотношение 1:1000 или по-високо.
Извит монитор
Ако седнете пред такъв екран точно в центъра му, тогава разстоянието от всяка точка на него до очите ще бъде еднакво. Благодарение на това картината по краищата не изглежда изкривена, изображението става по-реалистично, има ефект на присъствие и пълно потапяне в това, което се случва пред очите ви. Това е особено забележимо при монитори с диагонал от 32 инча и повече.
Монитори с извити екрани обикновено се купуват за игри, рядко за работа. Гледането на филми, особено в компания, е неудобно на тях - ако не седите в центъра, картината ще бъде изкривена.
Ергономичност на монитора
Възможността за регулиране на височината на монитора, накланяне и завъртане на екрана ви дава повече гъвкавост, можете да персонализирате работното място за себе си. Завъртането на екрана е особено полезно за тестери, програмисти, дизайнери - удобно е да работите с код и мобилни интерфейси.
Покритие на екрана на монитора
Важно е, ако нямате възможност да промените местоположението на работното място. Например, ако закупите монитор в малка стая или офис.
- Гланцов: Осигурява ярка, ясна картина, но отблясъци при излагане на директна светлина върху екрана.
- Матов: Картината е по-малко ярка и наситена, но не блести при ярка светлина.
Конектори за свързване на монитора
В съвременните устройства, като правило, има DisplayPort и HDMI портове, жак за слушалки, хъб с USB портове с различни стандарти. Колкото повече интерфейси за връзка, толкова по-добре. Преди да купите, проверете изходите в компютър или лаптоп, така че по-късно да не се налага да купувате преобразуватели, адаптери.
Вградени високоговорители в монитора
Ако ги има, няма да се наложи да харчите пари за външна аудио система и да се замисляте къде да поставите високоговорителите. Но вградените високоговорители обикновено имат посредствен звук.
Накратко за това как да изберем монитор
Направете списък с изисквания към монитора: какви задачи трябва да решава?
Разгледайте възможностите на вашия компютър, обърнете внимание на конекторите.
Вижте опциите на монитора с помощта на филтри в онлайн магазина.
Прочетете отзиви за монитори във вашия списък, вижте отзиви.
Ако все още имате въпроси, свържете се с експерти в областта и попитайте.
Вижте още: