Как да съживим роза?

Г. ВълчеваГ. Вълчева
Новак
138
Как да съживим роза?
Снимка: lnitsyk/ pixabay.com

Розата безспорно е едно от най-красивите цветя, които можем да отгледаме, и е любимо на мнозина заради женствените си и нежни цветове. Съществуват изключително много сортове на розата, кой от кой по-ароматни и пленителни.

Смята се, че това цвете не изисква особено големи грижи, но трябва, разбира се, да знаем от какво се нуждае, за да ни радва възможно най-дълго време. Ако вече отглеждате роза в дома си, но забелязвате, че е започнала да вехне, следващите редове са за вас.

Нека видим основните фактори, които слагат край на живота на розата.

Защо розата умира

Причина номер едно са твърде малките саксии или тези без дренажни отвори в основата. Имайте предвид, че малките саксии изсъхват много по-бързо, което води до увяхването и загиването на розата. Ако саксията е твърде малка, корените могат да изчерпят запасите от влага и да страдат от суша. По-малко почва също означава по-малко хранителни вещества, достъпни за корените на розите, което може да причини лош растеж и по-малко цветя.

Саксиите без дренажни отвори, от своя страна, причиняват твърде влажна почва, което води до гниене на корените. Основното, което трябва да запомните е, че стайните рози изискват много слънце, често поливане (едно обилно поливане на седмица) и в идеалния случай да бъдат поставени на открито, на място с добър въздушен поток, за да се предотврати гъбично заболяване.

Причина за загиването на стайните рози би могла да е липсата на пряка слънчева светлина и колебанията на вътрешните температури, което води до опадване на листата. Все пак има голям шанс да розата да бъде възстановена и да расте и цъфти през следващата година.

Как да съживите роза?

Начинът да съживите роза, която изглежда вехне, е като я преместите в по-голяма саксия. Ако саксията ви е с по-малка от 25 см, тогава вероятно е неподходяща за отглеждане на рози. Имайте предвид, че розите в саксия изискват поне 6 часа директна светлина, за да процъфтяват. Количеството слънчева светлина е пряко свързано с броя на цветовете, които една роза дава, така че ако вашата саксийна роза не цъфти особено добре, тогава я преместете на по-слънчево място възможно най-бързо.

Липсата на слънце влияе на цялостното състояние на цветето и може да предизвика пожълтяване, покафеняване и опадване на листата. След като преместите розата на по-слънчево място, тя трябва да започне да показва признаци на съживяване в рамките на няколко седмици.

Когато пресаждате розата си в по-голяма саксия с добър дренаж в основата, изхвърлете почвата от старата саксия и използвайте многофункционален компост с добро качество. Компостът дава перфектната среда за отглеждане на рози, тъй като има пореста структура, която позволява на корените да дишат, а излишната вода да се изпари, така че да не се получи заблатяване около корените, което да доведе до гниене. Това ще даде на вашето цвете повече хранителни вещества, от които то има нужда, защото вероятно е изчерпило запасите си в по-малката саксия.

Поливайте розата обилно при повторно засаждане, за да ѝ помогнете, да се установи на новото място. Добър начин да спомогнете този процес, е като добавите малко тор. Когато сте пресадили вехнещата роза в по-голяма саксия, поставете я на слънце и я поливайте обилно два пъти седмично през първите 3 месеца, след това поливайте по веднъж седмично.

Саксийна роза
Снимка: misskursovie2013/pixabay.com

Стайните рози са трудни за поддържане у дома дълго време просто защото те са растение, което вирее на открито. Въпреки че при добри условия на закрито може да оцелее, често умира. Ярката непряка светлина не е достатъчно добър компромис при отглеждането, тъй като те наистина изискват директно да бъдат погалени от слънцето.

Розите са податливи на няколко гъбични заболявания, като най-често срещано е това под формата на черно петно. Важно е да се държат на известно разстояние от други саксийни растения, за да се насърчи циркулацията на въздуха около листата и съответно да се избегнат гъбичните инфекции.

Умеят да се справят със сезонните промени, разлики в температурите, слънчевата светлина и т.н. през цялата година. Температурата у дома обаче може да променя по неестествен начин. Розите са свикнали с по-хладна вечер, докато на закрито през нощта температурата може да се повиши значително, особено ако розата е близо до източник на топлина. Такъв драстичен контраст може да причини падане на листата и често е причина стайната роза да загине.

След като вече сте добре подготвени с най-големите рискове в отглеждането на стайна роза, не ви остава нищо друго освен да притичате до близкия цветарски магазин и да изберете своята.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest