Advice.bg»Статии»Здраве»Как се приготвят лековити отвари?

Как се приготвят лековити отвари?

как се приготвят лековити отвари

Билколечението е най-известният и използван метод в алтернативната медицина. Билките са безвредни, нямат странични действия, но пък са много успешни заместители на лекарствата, предлагани от традиционната медицина.

За да се получи желаният ефект от използването на билките, те трябва да са приготвени по подходящ начин. Знанието за методите за приготвяне на билки са необходими на всеки човек, защото народната медицина е първото, към което се обръщаме при здравословен проблем.

Фитотерапия се наричат методите за обработка на билки и тя е част от фармакологията.

Всички видове обработка на билки имат една цел - получаване на извлек от лечебните им съставки.

Когато билката се вари, получената лечебна течност се нарича отвара.

Когато билката се попари с вряла вода, получената лековита течност се нарича запарка.

Запарката, както и отварата, е воден извлек от билката, приготвена на водна баня. Тези лековити отвари са нетрайни, бързо се развалят и затова се приготвят в малки количества. Могат да се съхранят до едно денонощие в хладилник.

Запарка се прави от листата и цветовете на лековитото растение, а отварата е резултат на обработката на по-твърдите му части като кората, стъблото или коренището.

приготвяне на билкова отвара

Лечителят Петър Димков съветва горчивите билки да се ползват за отвари, а от по-сладките да се правят запарки. Варенето на билката трябва да продължи 10-15 минути. Отварата се прецежда, след като е готова.

Има билки, които не бива да се подлагат на термична обработка. Полезните вещества от тях се извличат със студен извлек. Тези извлеци се наричат тинктура.

Тинктурата използва алкохол за извличане на лечебните съставки на билката и това е основна разлика между тинктура и други извлеци. Има тинктури на спиртна, спиртно-водна и спиртно-етерна основа.

В древни времена билките са били сваряване във вино. Тъй като е концентрат, тинктурата действа по-силно от отварата и запарката. Има значение и билката, която се ползва, в какъв вид е - дали сушена или прясна и колко градуса е алкохолът, който се използва. Той обикновено варира в широк диапазон, от 15 до 90 градуса.

Промишленият алкохол, метиловият спирт и алкохолът за втриване не бива да се ползват за тинктури.

Съществува и още един начин за обработка на билките за лековити отвари. Полученият продукт се нарича екстракт. Може да бъде сух, гъст и течен. Не може да се направи в домашни условия и затова се купува готов.

Трябва да се внимава и строго да се спазва дозата, защото неправилното дозиране на билковите лековити отвари не е безобидно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest