Advice.bg»Статии»Родители и деца»Отглеждане на деца»Най-честите комплекси при тийнейджъри

Най-честите комплекси при тийнейджъри

Най-честите комплекси при тийнейджъри

В тийнейджърска възраст детето изживява един от най-емоционалните периоди в живота си. Тогава средата – хората, с които общува, оказват най-силно влияние върху него.

Затова и мнението на околните е от голямо значение за юношите. В този период се формират или проявяват най-силно различни комплекси, които пречат на самочувствието, увереността и адаптацията на подрастващите. Ето най-честите причини, поради които се комплексират съвременните тийнейджъри.

Външният вид – комплекс номер едно

Безспорно най-чувствителни са тийнейджърите, когато става дума за външен вид. Това е още по-важно точно в този етап, когато се появява първата любов и когато децата започват да се превръщат постепенно в мъже и жени, между които се проявява привличане.

„Грозен съм“, „Дебела съм“, „Краката ми са криви“, „Твърде ниска съм“, „Лицето ми е в пъпки и имам белези“, „Косата ми не става за нищо“, „Прекалено съм слаб и нямам мускули“ – такива и още безброй подобни квалификации може да чуете от един типичен тийнейджър.

Съвременните деца са още по-комплексирани на тема външен вид поради заливащите ни от интернет и телевизията идеали за красота. Развръзката най-често е следната – или тийнейджърът се амбицира да подобри вида си и започва да ходи на разкрасителни процедури, фитнес, козметик, или се отдръпва драстично от света, заклеймявайки себе си като недостоен да общува с останалите.

Той има последен модел смартфон – аз не!

Най-честите комплекси при тийнейджъри

За разлика отпреди години, днес юношите изключително много се влияят от лукса. Наблюдава се драстична демонстрация на изобилие от луксозни вещи при тези, които могат да си го позволят и които имат по-заможни семейства.

Последен смартфон, маркови дрехи, лъскави играчки, прически и маникюр, джобни пари – много от тийнейджърите страдат, че нямат тези неща и че не могат да се сравняват с „богатите“. Това наранява самочувствието им, увереността им и променя ценностната им система.

В резултат у някои се появяват нездравословни чувства като гняв, яд, завист, агресия. Други прибягват до кражби и нечестни методи за сдобиване с блага. Трети се затварят в себе си, определяйки се като загубеняци.

Четвърти подхождат по-зряло, мотивирайки се отрано да започнат работа и да си набавят така желаните вещи. Друга, за съжаление по-рядко срещана зряла реакция, е игнорирането на сравнението бедни-богати и изграждането на по-устойчива ценностна система, при която не вещите на човека, а качествата играят роля за адаптацията в обществото.

Родителите ми са разведени или са в чужбина

Децата в тийнейджърска възраст, чиито родители са разведени или са на гурбет в чужбина, най-остро реагират на липсата на родителска грижа точно в този период.

Ако до този момент чувствата са били по-скоро потискани, сега те ескалират, трансформирайки се много често в агресия, бунтарство, лош успех, бягства от училище, цигари, алкохол, трева. Комплексът на детето, оставено без родителски грижи, често стои в основата на множество междуличностни сблъсъци, между които и сбивания със съученици.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest