Границите на кръвното налягане варират при хората. Но по правило под определени граници кръвното се приема за ниско, а над определени - за високо.
За ниска стойност на горната граница се приема ако налягането е под 90 мм, а за ниска стойност на долна граница - ако падне под 60 мм.
При много млади хора може да се наблюдава ниска долна с ниска горна граница, като характерно за всички тях е ниското тегло и неголямата физическа активност. Често ниски граници на кръвното налягане се наблюдават при млади момичета, които се подлагат на изтощителни диети. При тях това състояние обикновено е съчетано с висок пулс.
На какво може да се дължи ниската долна граница на кръвното?
Обикновено причините за това се крият в ниското тегло на пациента. Колкото по-ниско е теглото, толкова по-малък е обемът на кръвта в тялото, а оттам и кръвното налягане.
Кръвното може да падне опасно ниско, ако се прибави обезводняване.
Друга причина за ниското кръвно може да бъде недостатъчната физическа активност. Упражненията и натоварването тренират сърцето. Колкото по-тренирано е сърцето, толкова повече кръв ще изтласква с всеки удар и обратното. Нетренираното сърце изтласква по-малко кръв и за да навакса тялото, пулсът очаквано се повишава.
Една от най-честите комбинации на ниска долна граница с нормална горна граница се среща при хора, които са напълно здрави, но имат еластични големи кръвоносни съдове.
Разбира се, ниското кръвно налягане може да е в следствие на приети медикаменти, обикновено става дума за хипертоници, на които трябва да им се коригира дозата от препаратите. Друга причина за ниска долна граница при хипертоници може да е в следствие на недостатъчен прием на течности, обезводняване, прекомерно топло време и др.
Обикновено ако един хипертоник поддържа ниска долна граница на кръвното за по-продължително време, без да има други фактори за това, причината е в лекарствата, които приема. Задължително е да се консултира с лекар, в никакъв случай пациентът не бива да прибягва към самолечение.
Понякога ниската долна граница може да е съчетана с висока горна граница, особено при хора, които са на по-напреднала възраст. Причина за това е увреждане на кръвоносните съдове, тяхното втвърдяване и запушване.
Ако напълно здрав човек поддържа ниска долна граница, но няма някакви симптоми или оплаквания, това се разглежда като нормално физиологично състояние е не бива да се третира по някакъв начин медикаментозно.
В случай, че пациентът все пак се оплаква от някакви симптоми на хипотонията, то той трябва да предприеме промяна в начина си на живот, да смени диетата си и да увеличи физическата си активност.
При хората с исхемични заболявания, ниската долна граница се асоциира с увеличение на общата смъртност, като за причина за това се смята понижената доставка на смърт до сърцето.