Материално отговорното лице е служител, който носи отговорност пред работодател за безопасността на имуществото и парите, които са му поверени. Материално отговорното лице се нарича накратко МОЛ.
Кодексът на труда на РБ предвижда възможност работодателят да търси имуществена и финансова отговорност от своите работници или служители за причинени от тях вреди - умишлено или по невнимание. Тази имуществена отговорност може да бъде ограничена или пълна.
Пълната материална отговорност на един служител трябва да бъде упомената в неговия трудов или друг вид договор. При нея служителят дължи обезщетение на работодателя в пълен размер на нанесената вреда.
Докато ограничената материална отговорност се прилага за всички работници или служители, които са в трудови правоотношения и тя се различава с определен от закона максимален размер на дължимото обезщетение за причинена по небрежност вреда на работодателя..
Имуществената отговорност на работника или служителя е независима от дисциплинарната, административно-наказателната и наказателната отговорност за едно и също деяние и се прилага отделно.
Какъв е размерът на материалната отговорност според кодекса на труд
- "За вреда, причинена на работодателя по небрежност при или по повод изпълнението на трудовите задължения, работникът или служителят отговаря в размер на вредата, но не повече от уговореното месечно трудово възнаграждение."
- Когато вредата е причинена от ръководител, включително и от непосредствен ръководител, при или по повод упражняване на ръководните му функции, отговорността е в размер на вредата, но не повече от трикратния размер на уговореното месечно трудово възнаграждение."
- "Отговорността е в размерите по предходните алинеи и когато работодателят е обезщетил трети лица за вреди, причинени от работника или служителя при същите условия."
- "Работник или служител, на когото е възложено като трудово задължение да събира, съхранява, разходва или отчита парични или материални ценности, отговаря спрямо работодателя:
1. в размер на вредата, но не повече от трикратния размер на уговореното месечно трудово възнаграждение;
2. за липса - в пълен размер заедно със законните лихви от деня на причиняването на щетата, а ако това не може да се установи - от деня на откриването на липсата."
- "Лицата, които са получили нещо без основание от причинителя на щетата или са се възползували от увреждането, дължат солидарно с причинителя на вредата връщане на полученото до размера на обогатяването."
- "Лицата дължат връщане и на полученото по дарение от причинителя на вредата, когато дарението е със средства, извлечени от причинената вреда."