Културните растения имат нужда от редовно подхранване с тор. Съществуват различни видове тор - естествена и промишлено произведена. Подхранването се прави също с единични, сложни и комбинирани торове.
Какво представлява комбинираният тор
Комбинираният тор е получен по промишлен начин и съдържа два или повече хранителни елемента, а понякога и микроелементи.
В комбинираните торове микроелементите са съчетани в комбинация от два или повече торове, а не като химическо съединение.
Комбинираните торове са високо концентриран продукт и не съдържат баласт. При транспортирането им се правят четворно по-високи разходи за съхранение в складовете преди използването им.
Те се използват, защото с внасянето им в почвата постъпват няколко хранителни вещества едновременно. Това пести време и усилия от разпръскването на единични торове. Всички хранителни вещества в тях проникват на еднаква дълбочина в почвата.
Изборът на комбиниран тор обаче се затруднява от почвеното разнообразие, наред със специфичните изисквания на всяка култура към хранителните вещества.
Самото време и начин на внасяне на всеки от различните компоненти рядко съвпадат и често се получава дисонанс в това отношение.
Торене с комбинирани торове
Изборът на подходящ тор изисква познания от градинаря.
Най-популярни са комбинираните торове НПК, с участие на азот, фосфор и калий. Вторични елементи при тях са магнезий, желязо, мед, манган и други от този порядък. Главен фактор при избора е съотношението на основните торове. Равните количества от всички съставки, означават, че това е универсален тор.
- Ако преобладава азотът, това означава, че този тор акцентира върху развитието на листата, стеблата и плода;
- Ако преобладава фосфорът, значи торът е подходящ за кореновата система, за стимулиране на цветовете и семената и защитата на насаждението от болести;
- Ако преобладава калият, значи този тор е подходящ за насърчаване на метаболизма и енергийното равновесие на растенията.
Тези особености на комбинираните торове дават възможност всяка част от градината да получи всички нужни хранителни вещества, разпределени равномерно. Това е отлична опция за новите градинари, които все още не са добре запознати с всички особености на градинарството.
Комбинираните торове се използват според нуждите на растенията в определения сезон и рядко изискват повторно торене. Втори път обикновено се внася азот.
Комбинираните торове имат дълготрайно действие и затова най-често се внасят предсеитбено или по време на покой на растенията, а при почви с тежък състав - заедно с основната обработка на почвата.
Със сигурност тези торове увеличават добивите.
Вижте още: най-досадните болести по цветята и важните съвети за начинаещи градинари.