Ремонтът на дома е едно от най-големите предизвикателства за всяко семейство. След етапа на строежа, идва времето за покриване на голите стени. Обикновено тази ремонтна дейност се извършва преди останалите довършителни дейности като поставяне на под, ремонт на тавана, боядисване и т.н. Вариантите за покриването на стените са два – с гипсокартон или с вътрешна мазилка.
Вътрешната мазилка се използва на покриването на тухлените или бетоновите стени. Основните функции на тази мазилка са изравняване на неравностите, завършване на грубите дейности по строежа, заздравяване на конструкцията и подготовка за следващи дейности.
След вътрешната мазилка стените могат да се покрият с декоративната мазилка, позната още като боя за стени. Ето обаче кои са видовете вътрешни мазилки, от които можете да избирате:
Вътрешните мазилки се делят на 3 основни категории, които са:
Варо-циментови. Характерното за тези мазилки е, че се поставят машинно. Те са подходящи за вътрешна и външна употреба. Варо-циментовите мазилки могат да се прилагат във всякакъв тип помещение, като дори притежават пари и водопропускливи свойства, което ги прави чудесен избор за нанасяне върху стените в банята. Тези мазилки обикновено изсъхват за период между 25-30 дни, но в този период трябва да се мокрят периодично, за да се избегне появата на пукнатини.
Варо-гипсови. Тези мазилки могат да се поставят и машинно и ръчно. Трябва да обърнете внимание на това, че те се използват само при стени в сухи помещения. Предимството на варо-гипсовите настилки е, изсъхват изключително бързо – в период между 15 и 20 дни. Важно е условието да се спазва температура над 5 градуса по Целзий и помещението да се поддържа изцяло сухо.
Глинени. Глинените мазилки се използват предимно за реставрирането на стари къщи, строени с глина и керпич. Те са подходящи за прилагане във всякакви помещения, тъй като са огнеупорни могат да поддържат постоянни нива на влажност. Специфичното при тези мазилки е, че трябва да се нанасят върху леко влажна и груба повърхност.