Пандемията увеличи важността на хигиената и ние гледаме на нещата по различен начин. Как да почистим и хигиенизираме нещо правилно, как да гарантираме, че няма микроби, бактерии или вируси, които идват на стоп върху дрехите или обувките ни. Всичко това е във възможностите ни сега.
Често се случва още щом се приберем отвън, веднага да пуснем пералнята с мръсните дрехи. Но наистина ли тези дрехи стават чисти? Вашата пералня в оптимална форма ли е, за да гарантира чистотата на вашите дрехи?
Е, това, от което се нуждаете, е да се уверите, че почиствате пералнята правилно и редовно, така че дрехите ви да излизат чисти и свежи всеки път.
Как да почистите и дезинфекцирате пералната си машина
Първа стъпка: Почистване уплътнението на вратата на пералнята
Първата стъпка е да почистите уплътненията на вратата. Вземете бял оцет и накиснете няколко кърпи в него. Вземете кърпите и опаковайте кухините на уплътненията. Това ще помогне за разтварянето на мухъл или мазнина, така че да е лесно да се отстрани. Също така помага за дезинфекция на зоната. Изчакайте малко време, преди да премахнете кърпите. Използвайте стара четка за зъби, за да почистите остатъците, преди да избършете уплътнението с чиста кърпа.
Стъпка втора: Включване на пералнята
Следващата стъпка е да поставите пералнята на най-горещата ѝ настройка, с най-голямо зареждане и най-дълъг цикъл без никакви дрехи за пране. Това ще почисти пералната машината отвътре.
Трябва да добавите оцет и сода за хляб съответно към дозатора за перилен препарат и дозатора за омекотител. Добавете един литър бял оцет и половин чаша сода за хляб, ако имате машина с предно зареждане. За машина с горно зареждане стартирайте цикъла и добавете един литър бял оцет към водата. Оставете пералнята да работи за минута, за да смеси течността, след което я спрете и я оставете да почине, както е, за един час. След това оставете машината да завърши цикъла на пране. Преди да започне цикълът на изплакване, поставете машината на пауза и добавете половин чаша сода за хляб и след това продължете.
Можете да замените содата за хляб и оцета с хлорна белина, водороден прекис, лимонена киселина или кислородна белина + ензимен препарат. Измерванията за тях обаче са различни. За кислородната белина и ензимния детергент трябва да следвате инструкциите, които идват с тези материали.
Ако използвате лимонена киселина, използвайте една чаша от нея и половин чаша сода за хляб. Ако избирате водороден прекис, имате нужда от един пълен литър. Ако използвате хлорна белина – която също помага да се отървете от всякаква миризма – използвайте един литър при пълно водно натоварване на машината.
Стъпка трета: Почистете външната страна на пералната машина
Външната страна на пералната машина може да се почиства с кърпа, напоена с оцет. Използвайте текстурирана кърпа, която ще ви помогне да изтъркате повърхността. Използвайте стара четка за зъби, за да достигнете до кътчетата.
Стъпка четвърта: Втори цикъл на пералнята
Изпълнете още един пълен цикъл, за да почистите всякакви остатъци. Можете да добавите малко оцет, за да разхлабите всички упорити остатъци. След като сте готови, оставете вратата на пералната машина отворена, за да се проветри вътрешността ѝ и избягвайте навлажняване или образуване на плесен.
Можете да правите този пълен цикъл на почистване на пералнята веднъж на две седмици или на месец. За редовно почистване можете просто да напръскате малко бял оцет и да избършете вътрешната и външната страна на пералната машина. Не забравяйте да носите ръкавици, когато използвате почистващите препарати, за да избегнете дразнене на кожата от включените химикали. Носенето на маска също се препоръчва за по-безопасна страна.
Вижте още