Как да пестим пари ефективно

Как да пестим пари ефективно

Въпросът, който винаги ни интересува – как да пестим пари ефективно? В пестенето на пари вероятно най-големия съвет е да не харчим пари за ненужни вещи, но това далеч не е всичко. Има още няколко практични съвета, които ще ви помогнат да пестите пари.

Не изхвърляйте хранителни продукти

Най-големият враг на пестенето на пари е изхвърлянето на храна и продукти. Освен че е неекономично, това е и доста неекологично. Постарайте се да използвате продуктите, преди да им е изтекъл срокът на годност. Например, като не купувате повече, отколкото можете да изядете, или като не забравяте какво имате в хладилника. А ако все пак нещо ви е останало, често все още има как да го спасите. Плодове могат да бъдат замразени за бъдеща употреба в сокове, десерти или смутита. Зеленчуците също могат да бъдат замразени и да бъдат използвани за готвене в бъдеще. Някои продукти като подправките могат да бъдат изсушени, например.

Разграничавйте потребностите от желанията

Как да пестим пари ефективно

Често си мислим "трябват ми нови обувки". Но преди да тръгнете да си купувате, замислете се трябват ли ви те наистина или просто ви се иска да си купите нови обувки. Старите обувки стават ли ви, здрави ли са, добре ли се чувтсват краката ви в тях? Ако отговорът е да, то най-вероятно просто ви се иска да си купите нови обувки, без реално да са ви нужни. Същото важи и за всички други покупки, включително и храната. Ако имате храна вкъщи или ако ви се прииска някаква луксозна храна, замислете се дали си струва да я вземете само защото я искате и да попречите на пестенето си на пари.

Рециклирайте

Как да пестим пари ефективно

Освен в екологичния смисъл на думата, тук става на въпрос и за използване на стари вещи под ново предназначение. Това определено не значи да складирате боклуци и да си правите дрехи от целофан! Но ако имате дупка на някоя дреха, не бързайте да я изхвърляте. Дори и да не можете да я зашиете по една или друга причина, то поне можете да я използвате като парцал за миене на пода, например. Бурканите също могат да бъдат запазени и използвани както за складиране на храна, така и за ваза или друга украса, ако им се махне етикетът.

Замислете се как да щадите природата, като пестите количествата използвани препарати, спирате кранчето с водата, когато не ви трябва, и изобщо пускате по-слаба струя, за да не разхищавате. Проучете по-екологичните препарати за пране и почистване. Вижте как да си направите препатат за почистване само с продукти от шкафа. Бъдете умни във всяко едно поведение в ежедневието си.

Не купувайте най-евтиното

Най-евтиният продукт невинаги е най-икономичният! Когато избирате продуктите и вещите си, не гледайте само цената, а обръщайте внимание и на грамажа и качеството. Например, ако купувате консерва грах и най-евтината струва 1 лев за 100 г, а следващата по цена е 1, 20, но в нея има грах 160 г, то тогава по-скъпата е по-изгодна, защото разликата на цените им е доста малка и излиза, че за 60 г грах доплащате 20 стотинки. Това е само пример, но реално е изключително приложим в пазаруването.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest