Advice.bg»Статии»За дома»Почистване»Как се чисти загоряло

Как се чисти загоряло

Как се чисти загоряло

Надали някой от нас обича да мие чинии, но когато става дума за силно загорели съдове вече говорим за истинска досада. Вероятно една от най-неприятните домакински дейности за изпълнение. Ето защо бихме ви посъветвали да прочетете следните редове.

Тъй като е ясно, че ще ви споделим как да почистите загорелите съдове е съвсем логично да започнем с предназначените за тази цел препарати. Няма нужда да ви цитираме конкретни марки, защото разнообразието от препарати за почистване на силно загорели съдове е огромно.

Можете дори да използвате и тези, които са предназначени за почистване на загоряла фурна, без значение дали са за такава с керамични плотове или не. Или пък най-обикновен обезмаслител.

Всички препарати обаче имат не един, а няколко минуса. Погледнато в глобален план всички те замърсяват околната среда, което е научно доказано. За нас самите може да е опасно вдишването им или попадането на част от тях по невнимание в очите ни.

Чистене на загорели съдове

Също така е задължително когато ги използвате да работите с ръкавици, защото те имат толкова мощно почистващо действие, че могат лесно да предизвикат и раздразнение на кожата ни.

Да видим обаче какви други средства можете да използвате за почистване на загоряло.

Когато предназначените за почистване на загоряло средства не са ви под ръка, можете да използвате обикновен прах за пране или прах за миялна машина. Посипете с тях дъното на загорелия съд, залейте го с вряла вода и след около 30 мин. започнете да го почиствате.

Ефективно средство за почистване на загоряло е содата за хляб, както и содата, предназначена за пиене (газираната вода). Сложете малко сода на око върху загорялата повърхност, добавете вода и оставете сместа да кипне.

След около 20-тина минути, когато водата вече е започнала да изстива, можете да разтъркате с гъба, за да паднат замърсяванията. А споменавайки кухненска гъба е много важно да знаете, че някои съдове са с толкова деликатно покритие (тефлоновите например), че трябва да ги почиствате само с дървена шпатула, за да не ги нараните. В никакъв случай не използвате за изчистването им телената част на домакинската гъба.

Почистване на загорял тиган

Поради своята киселинност, доматеният сок също върши добра работа за почистване на загоряло. Изсипете малко доматен сок със сол в загорялата тенджера или тиган и оставете да кипне. Загорялото ще започне да се разгражда, след което ще е лесно за почистване.

Вместо доматен сок можете да използвате и оцет или сок от лимон, отново защото са натурални киселини. В крайна сметка ще откриете, че чистенето на загорели съдове не е толкова трудна задача.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest