Как да регистрираме фирма?

регистриране на фирма
Снимка: Free-Photos / pixabay.com

Ако сте решили, че искате да започнете свой бизнес, трябва да бъдете запознати с условията и начина на регистрирането на вашата бъдеща фирма. В тази статия ще разберете как да направите това в няколко стъпки.

Ще се изненадате колко малки усилия ще са ви необходими, за да регистрирате вашата фирма, но това е така, тъй като България се стреми да подтикне възможно повече хора да основат свой собствен бизнес, с цел разрастването на икономиката в страната. Именно заради това, за да регистрирате вашето предприятие, се нуждаете единствено от лична карта или паспорт. Необходимото време, което трябва да отделите е около 1 час, а общите разходи - около 150 лв.

Както споменахме, регистрирането на предприятието можем да разделим на няколко лесни етапа, с които всеки от вас ще се справи изключително лесно и бързо.

Първият етап и може би най-важният, това е изборът на свободно име на фирмата. Може да помислите за това предварително, за да не губите време при попълване на бланките. Нашият съвет е името да бъде оригинално и уникално, нещо лесно запомнящо, което същевременно да звучи влиятелно.

Втората стъпка от регистрирането на вашата фирма е попълването на необходимия пакет документи. За всички документацията е най-досадният процес, но е неизбежен. Необходимо е да се изготвят Учредителен акт (съдържа всички важни данни за предприятието), съгласие за приемане на управление и образец от подписа (спесимен), който трябва да е нотариално заверен и подписан от управителя, Декларация по чл. 13 от ТЗ (деклариране на истинността на представените актове), Декларация по чл. 141 от ТЗ, Адвокатско пълномощно, Съгласие и подпис на управителя, да се внесе капитала в банка по избор и да се заплати държавната такса.

След това следва входирането на документите в ТР (Търговски регистър). Това се случва чрез подаването на пакета с попълнените документи. След като бъдат внимателно прегледани, биват входирани в Търговския регистър от длъжностното лице по регистрацията на фирми.

фирма

В случай, че документите са попълнени коректно, името е свободно и са спазени изискванията на закона за документите, вашата фирма ще бъде регистрирана до 24 часа след входирането на документите. Но в случай на нередности ще получите указания относно коригирането на документите или в най-лошия случай - отказ от регистрация.

Последната и най-вълнуващата стъпка е получаването на ЕИК (Единен Идентификационен Номер, т.нар. БУЛСТАТ). Това ще се случи, ако целият процес е извършен правилно и фирмата е готова. Този код е уникалният номер на фирмата, състоящ се от 9 цифри и служи за идентификацията ѝ пред държавните органи и институции.

След като абсолютно всичко е готово, е необходимо да декларирате започването на дейността на фирмата пред НАП (Национална агенция по приходите), а когато завършите и тази стъпка, вашето предприятие е готово да започне работа.

Стартирането на собствен бизнес е отговорна задача и изисква неуморен труд и постоянство. Но чрез предприемането на тази стъпка вие спомагате за развитието и разрастването на държавната икономика, за по-голям достъп на хората до техните нужди, а и на вас самите за сбъдването на мечтите ви.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest