Докато децата растат, едно от най-неприятните състояния, които може да им попречат да се хранят нормално, са афтите. Причините за появи на тези неприятни ранички в областта на устната лигавица може да са най-различни.
Обикновено родителите отдават появата на афти с това, че децата не мият ръцете си достатъчно често и достатъчно старателно. Истината е, че афтите обикновено се появяват в следствие на вируси, травми, хиповитаминоза и в най-лошите случаи като симптом на някои злокачествени заболявания.
При упорити и повтарящи се афти, които трудно се поддават на лечение, трябва да поискате от личния ви лекар да назначи допълнителни изследвания, като пълна кръвна картина, C-реактивен протеин, диференциално броене на левкоцити.
Ако всички те са в норма, може да се опитате да се преборите с афтите в устата с помощта на хомеопатията. Тут е моментът да отбележим, че няма единно лечение за афтите, обръща се специално внимание на видът на афтите и спрямо тях се назначава хомеопатичен препарат.
Когато афтата е дълбока и кръгла с ясно очертани краища, покрита е с екскудат, слюнката е жилава и вискозна, се препоръчва Калиум бихромикум.
При афти съчетани с обложен език, носещ очертанията на зъбите, подути венци и повишено слюноотделяне - лечението е с Меркуриус солубилис. Меркуриус корозивус се прилага при същите афти, но кървящи.
В случай, че пациентът има разязвени афти с неправилни краища, кървящи дори при най-незначителен контакт, както и боцкащи болки в лигавицата, тогава препоръчителният препарат е Нитрикув Ацидум.
Сулферикум ацидум се предписва при болни, които имат афти с белезникави или жълтеникави разязвявания, с лесно кървящи венци и неприятен дъх.
При афти, придружени с сухота на езика и лигавицата, както зловонен дъх, се препоръчва Арсеникум Албум, който се прилага и при нарушено общо състояние и отслабване.
Последният хомеопатичен препарат Боракс се прилага когато лигавицата е покрита с болезнени афти, които кървят обило по време на хранене и реагират силно при консумацията на кисели и солени храни.