Зареждането на хладилника с фреон е трудна задача. Ако добавите твърде много фреон или използвате грешен вид фреон, рискувате да повредите хладилника си завинаги. Имайте предвид, че фреонът е токсичен и може да причини различни здравословни проблеми, ако го погълнете.
Най-напред определете дали вашият хладилник изобщо използва фреон или не. Фреонът е вреден за околната среда и повечето хладилници, произведени след 2010 г., не го използват. За да проверите, отворете вратите на хладилника и потърсете метален или пластмасов етикет, който съдържа информацията за продукта.
Там е посочен методът на охлаждане. Съществуват различни видове фреон, възможните опции са R-12, R-13B1, R-22, R-410A, R-502 и R-503. Ако добавяте фреон, трябва да използвате същия вид фреон, посочен на етикета. CFC означава хлорфлуоровъглерод. Това е научното име на фреона, така че на практика означава същото.
Проверете вентилационните отвори за запушвания и ги почистете, ако е необходимо. Една от най-честите причини хладилникът да не охлажда са именно такъв тип запушвания.
Започнете, като проверите вентилационния отвор на гърба на хладилника. След това отворете задния панел във фризера, като го извадите с плоска отвертка или длето. Ако видите замърсяване, почистете с хартиена кърпа и вижте дали проблемът ще се разреши от само себе си. Може да се окаже, че самият вентилатор е повреден и се нуждае от смяна.
Проверете намотките на фризера, за да видите дали са замръзнали и ги размразете, ако това е така. Поправете всички течащи тръби, ако има такива, като ги запоите или ги сменете с нови. Едва тогава преминете към зареждането на хладилника с фреон.
Изключете хладилника от контакта и отстранете винтовете на задния панел. Намерете фреоновата тръба, като проследите резервоара на компресора. Компресорният резервоар е големият резервоар на дъното на хладилника зад панела. Той компресира горещия въздух и го охлажда, преди да го изпрати обратно в хладилника. Тръбата, през която минава фреонът ще се прикрепи директно към резервоара. Ако има няколко тръби, вижте в ръководството на хладилника през коя минава фреон.
Поставете вентил около фреоновата тръба близо до компресора. Вентилът трябва да е съвсем плътно прикрепен към тръбата. Ако връзката е хлабава, с течение на времето ще се получи изпускане на въздух и фреон, което може да бъде опасно за здравето.
Консултирайте се с техник, ако случайно повредите клапата или я поставите неправилно. Развийте и свалете капачката с ръка, като я завъртите обратно на часовниковата стрелка, докато се разхлаби. Завийте предпазния клапан в отвора, където преди е била капачката.
Включете отново хладилника, за да активирате компресора. Изчакайте 10-15 секунди и след това фиксирайте манометъра на въздушния компресор към адаптера, за да отчетете налягането и фреона.
Ще трябва да използвате размер на компресора, проектиран специално за фреонови хладилници. Купете или наемете такъв от фирма за ремонт на хладилници. Уверете се, че стрелката на манометъра задължително показва под 0 psi (паунд на квадратен инч).