Завъртате ключа, палите двигателя и започва химическа реакция - произвежда се електрическа енергия, която го задвижва. Това се случва изключително с помощта на акумулатора. Освен че без него не можете да запалите двигателя, той захранва и всички електрически компоненти, радиото в колата включително. Акумулаторът е буквално жизнената сила на автомобила ви.
Ако шофирате при идеални условия – без екстремни температури и прекомерна влажност – се смята, че един нов акумулатор може да издържи до шест години. Животът му зависи от това колко дълго може да се презарежда. Когато стане негоден за презареждане, той е мъртъв.
Въпреки че издръжливостта на акумулатора зависи от превозното средство и неговото състояние, може да се каже, че повечето превозни средства се нуждаят от нов средно на всеки четири години. Понякога този период може да бъде и по-кратък. Затова е нужно да запомним някои основни правила.
Как да разберем, че животът на акумулатора е към своя край? Ако са ви нужни пет минути, за да запалите колата си, то трябва да имате предвид, че това е най-сигурният знак. Също така, ако усетите миризма на развалени яйца, когато отворите аспиратора, виновникът може да е бавно умиращият акумулатор.
Забелязали ли сте бяло, пепеляво вещество върху металните части на акумулатора? Ако да, то тогава си имате работа с корозия. Корозиралите клеми - положителните и отрицателните метални връзки в горната част на акумулатора - могат да доведат до проблеми с напрежението и проблеми при стартиране на вашия автомобил.
Какво държи акумулатора зареден? Повторното използване на енергията, създадена от шофиране. Ако колата ви просто си стои в гаража с години без да я карате - това със сигурност е възможно да убие акумулатора по-бързо. По същия начин извършването на много кратки пътувания, които не позволяват презареждан може да натовари системата. И не на последно място, не забравяйте да изключите светлините - всички знаем как свършва това!