Помощи за безработни

Помощи за безработни

Социалната помощ е услуга, която цели да подпомогне лицата, които поради дадени причини не могат да си осигурят задоволително качество на живот. Тези причини могат да бъдат възраст, работа, доходи, социален аспект или други. Социалната помощ се предоставя на всеки праведен гражданин, отговарящ на поставените изисквания. Помощта може да бъде от различен вид:

- за отопление;

- месечна парична помощ;

- парична помощ за наем;

- помощ за безработни.

Помощите за безработни се отпускат при условието, доходът на лицето или семейството от предходния месец, да бъде под диференцирания минимален доход. Ето кои лица могат да се възползват от тази социална помощ:

- Всички безработни лица, които имат регистрация в дирекциите Бюра по труда в минимален период от 9 месеца преди кандидатстване за получаване на социална помощ. Също така те не трябва да са отказвали никакви предложения за работа в този период;

- Безработни лица, които нямат придобито право за пенсия за осигурителен стаж и възраст на територията на България, както и нямат право на пенсия за старост в рамките на чужда държава, нито получават пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68а или по чл. 168.

Ето какви са документите, които са необходими при кандидатстване за този вид социална помощ:

- Документ за самоличност на лицето, който служи за справка;

- Акт за прекратяване на правоотношението, който се изисква за справка;

- Документ/документи, които да служат за удостоверение на наличен осигурителен стаж, който е добит съобразно законодателството на държавата;

- Заявление-декларация, която трябва да бъде подадена в Дирекциите за социално подпомагане. Това може да се извърши по електронен път, чрез лицензиран пощенски оператор или на хартиен носител в дирекция Бюро по труда.

Размерът на получената помощ се определя като разлика между диференцирания минимален доход и установения доход на семейството или съответното лице.

Времето за изплащане на обезщетението зависи от осигурителния стаж на лицето, подало заявление. Ако то е до 3 години, обезщетението се изплаща до 4 месеца; ако стажът е от 3 до 7 години – 6 месеца; ако е от 7 до 11 години – 8 месеца; ако е от 11 до 15 – 10 месеца; над 15-годишен осигурителен стаж – до 12 месеца.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest