Нуждата от топла вода в домакинството е целодневна и начините за нейното загряване стоят като ежедневна грижа. Вариантите за цивилизовано решение на въпроса се заключават до два основни - обемен бойлер, който се загрява от електрически нагревател или проточен бойлер. Сравнението между двете възможности ще бъде в помощ при избора на най-удобното устройство за всяко домакинство.
Начинът на работа на проточния бойлер се характеризира с това, че има малък водосъдържател. В него е поставен електрическият нагревател. При пускане на струята студена вода от чешмата, тя минава през нагревателя и потича вече топла, като температурата понякога стига до 70 градуса.
Битува мнение, че този вид бойлер не е безопасен, а това е основното съображение при работа с този тип уреди. В това твърдение няма резон. При монтирането на бойлера се поставя и защита. Тя е дефектно-токова, тоест токът спира при най-малката утечка и дори бушонът на таблото не изключва. Това създава сигурност на потреблението.
При стандартния бойлер тази защита липсва и се разчита на ключа, който е до вратата на помещението, където е поставен, или на самия бойлер.
Безопасността е в ръцете на хората, които използват бойлера и доколко спазват изискванията за безопасността.
Правилното свързване на проточния бойлер, както и на обикновения са основното условие за тяхната безопасна работа.
Разходът на ток е постоянна грижа при решаване на въпроса с безопасността на бойлера. Кой харчи повече?
Проточният бойлер е с голяма мощност, обикновено от 7 до 24 киловата и това би трябвало да значи, че потребява повече електроенергия. Факт е обаче, че той работи само когато се ползва вода. Повечето от моделите днес са електронни и това допълнително регулира разхода на енергия. Смята се, че проточните бойлери са около 30 процента по-икономични от обикновените.
Обикновеният бойлер е около 7-8 киловата мощност и е възможно да бъде поставен във всякакъв вид жилищно строителство, но той загрява водата бавно и постепенно, в същото време тя изстива отново, ако не се ползва и това е разход, който не се компенсира по никакъв начин.
За проточния бойлер тези несъвършенства не важат, но пък трябва да се направи консултация с електротехник дали този уред е съвместим с електрическата система, която е налична в сградата.