В случай че имате парно и то работи, но топли наполовина, е време да предприемете допълнителни мерки. В такива случаи радиаторът не работи пълноценно, което води до слабо затопляне на помещението. Това, което трябва да предприемете в такива ситуации е обезвъздушаването му, с цел да премахнете насъбралия се въздух от радиатора, позволявайки му да се напълни с максимално количество вода, която циркулирайки вътре, да затопля помещението.
Как се обезвъздушава парното
Начините за обезвъздушаване на парно могат да варират, в зависимост от това дали парното е локално или централно. По-старите радиатори са монтирани с наклон към щранга на парното, отвеждайки въздуха до автоматичните обезвъздушители на вертикалните тръби.
Тук, за да обезвъздушите, единственото, което трябва да направите, е да отворите крановете по време на пълненето на системата и по време на пускането на отоплението.
Как се обезвъздушава радиатор с обезвъздушител
За целта ще са ви необходими отвертка или специално за целта ключе, кърпа и съд за вода. Следвайте следните стъпки:
- Изключете циркулационната помпа, като за начало;
- Оставете радиатора да изстине в рамките на 30 до 60 минути;
- Пуснете термостата на най-високата степен;
- Поставете предварително подготвения съд под вентила за обезвъздушаване;
- С ключа или отвертката внимателно завъртете вентила, за да излезе въздуха от системата;
- Задръжте така до момента, в който водата потече и започне да пълни съда;
- Завийте обратно вентила, за да го затворите;
- Включете отново циркулационната помпа.
Внимателно отвивайте и завивайте вентила. Рязкото отвиване крие опасност от изтичането на много гореща вода, която да ви изгори. Ако правите обезвъздушаване на радиатори в многоетажни сгради, правило е винаги да започвате от долу нагоре. Най-добре повикайте специалист!
Вижте още: Как да имаме ниска сметка за парно?