Едно от първите неща, които си мислите, че трябва да направите, ако видите припаднал човек, е да поставите нещо в устата му, за да му попречите да глътне езика си, нали така? Това е погрешно. Всъщност това добронамерено действие е мит, който може да нарани човека, на когото се опитвате да помогнете.
Невъзможно е човек да си глътне езика. Докато човек губи мускулен контрол по време на припадък, в устата под езика му има тъкан, която го държи на място.
Важно е да не се опитвате да поставяте нещо в устата на човек, докато получава припадък, за да избегнете нараняването му или да го накарате да се задави с предмета.
Първа помощ при припадък
Припадъците са относително чести. Около 1 на всеки 10 души има един припадък поне веднъж през живота си. Има няколко вида припадъци и всеки има свои собствени симптоми, въпреки че обикновено тези симптоми се припокриват.
Повечето гърчове са тонично-клонични припадъци. По време на тези припадъци човек може да изпита:
- схванати мускули;
- бързи и произволни мускулни движения;
- скована челюст;
- загуба на контрол на пикочния мехур и червата;
- кожата на лицето посинява;
- промени във вкуса, обонянието, емоциите и зрението, обикновено преди началото на припадъка;
- халюцинации;
- изтръпване;
- дезориентация.
Ако видите, че някой има припадък, ето какво да направите:
Помогнете на човека да бъде в безопасна позиция по време на припадъка. Обърнете лицето внимателно на една страна, за да предотвратите аспирация (вдишване на чужди предмети и течности в дихателните пътища).
Преместете всички възможни опасни предмети, за да предотвратите нараняване. Поставете нещо като сгъната кърпа под главата на човека, за да го поддържате в стабилна позиция.
Засечете времето на припадъка. Важно е да се обадите на 112, ако припадъкът продължи повече от пет минути. Останете с човека, докато припадъкът му свърши и той се събуди.