Advice.bg»Статии»Работа»Пари»Какво трябва да знаем за осигурителния доход?

Какво трябва да знаем за осигурителния доход?

Какво трябва да знаем за осигурителния доход?

Всеки човек, който плаща осигуровки, поне веднъж си е гледал фиша от заплатата, опитвайки се да го разшифрова и чудейки се какво е това осигурителен доход.

Какво се включва в него? Защо ги плащам тези осигуровки? Колко плащам за осигуровки?

Нека се опитаме да отговорим на някои от тези въпроси.

Какво представлява осигурителния доход?

Осигурителният доход служи като база за определяне на размера на осигурителните вноски, които плащате, и осигурителните плащания, които бихте получили при събитие, за което сте осигурени (напр. старост).

Какво се включва в осигурителния доход?

В осигурителния доход се включват онези парични възнаграждения, които се получават от трудова дейност. Това ще рече, че печалбите от отдаване под наем на сгради или вещи, авторски права или печалби от лотарии не са част от осигурителния доход. Осигурителният доход, когато работите за някоя компания, включва цялата сума по договор, без значение колко от нея взимате.

Ами ако се самоосигурявам? Какъв е осигурителния ми доход?

Осигурителният доход на самоосигуряващо се лице е всеки доход от труда им преди плащането на данъци и на осигуровки за доброволно осигуряване. Трябва да се отбележи, че има някои тънкости при определянето на дохода на хора в различните области.

Например, при един регистриран земеделски стопанин или тютюнопроизводител, който произвежда преработена продукция и който получава държавни помощи, тези помощи не се включват в осигурителния им доход.

На колко мога да се осигурявам?

Размерът на осигурителния доход може варира. Горната граница на осигурителния доход е 3 000 лв. и не може да бъде надхвърляна - дори ако ви плащат повече или изкарвате повече, това е максимумът, на който може да се осигурявате. Минималният осигурителен доход обаче може да варира в зависимост от вида на професионалната дейност. За 2020 минималните осигурителни доходи в най-често срещаните ситуации са както следва:

- Минималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица е 610 лв.;

- Минималният месечен осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители на 420 лв.;

- Минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии също варира.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest