Advice.bg»Статии»Домашни любимци»Кучета»Как да запознаем кучето с другите любимци у дома?

Как да запознаем кучето с другите любимци у дома?

Petra VasilevaPetra Vasileva
Новак
7
Как да запознаем кучето с другите любимци у дома?

Когато се сдобиете с куче у дома, това със сигурност ще направи щастливо цялото ви семейство. Или поне онази част от семейството, която е на два крака. Новото ви приятелче обаче може да не бъде посрещнато като добре дошло от останалите ви домашни любимци.

Но и в това няма нищо страшно. Просто трябва да си направите план как да ги запознаете и да завържете помежду им силно и трайно приятелство. Или поне нормално съжителство в най-лошия случай.

Първата среща на новия домашен любимец с по-старшите трябва да се случи в обстановка, в която всички животни ще се чувстват комфортно. И също така безопасно. Последното важи и за запознанството на кучето с вашите деца. Ако срещата не протече приятелски и някое от животните стане агресивно или се подплаши, то може да ухапе или да надраска другите ви любимци или някой от семейството.

Затова най-важното правило е да сте непрестанно нащрек, за да може да реагирате, ако ситуацията стане напрегната. Колкото и да ви се иска да запечатате първата среща на новото си кученце с бъдещото му семейство – оставете телефона настрана! Също така е добре при вас да има още един възрастен, който да ви помогне, в случай че градуса на напрежението между животните излезе от контрол.

Запознавайте новото куче поотделно с всяко животно

Кучето с другите любимци у дома?

Никога не събирайте различните животни заедно за пръв път. Например, ако имате друго куче или котка/и ги срещнете поотделно с новото попълнение в отбора.

И не забравяйте – първото впечатление при животните е точно толкова важно, колкото първото впечатление при запознанството между хора. Обикновено при идването на нов домашен любимец, останалите чувстват заплаха, че територията им ще бъде отнета, а вниманието на стопанина откраднато. Чиста ревност! Малкото кученце пък може лесно да стане жертва на тормоз от по-възрастните ви любимци.

Ако животните не реагират добре на срещата и показват агресия или страх, прекратете запознанството и помислете за различно място на което то да се случи. И прегрупирайте животните, като извадите от групата онези, които не са реагирали добре. За тях подгответе следваща отделна среща.

Ако нещата минат сравнително добре, но все пак имате известни притеснения за нарастване на напрежението, то не насилвайте любимците си да се харесат моментално. Дайте им време да си починат и опитайте отново.

По какво да разберете дали домашните ви любимци може да си паснат:

1. Преценете колко големи са животните, които гледате у дома, и дали между размерите им има голяма разлика. Ако това е така, бъдете много внимателни по-едрите да не нападат по-дребния ви любимец;

2. Какво е поведението на любимците ви сред други животни. Ако например имате възрастна котка, която не обича да я закачат и иска да прекарва времето си сама, крайно неподходящо ще бъде да доведете у дома си малко пале от игрива порода като кокер шпаньол, померан или чихуахуа например. Директно създавате предпоставки за конфликти;

3. Преценете внимателно какво куче да вземете според това колко деца има в къщата ви и на каква възраст са те. Не забравяйте, че някои породи могат да бъдат агресивни, докато други са известни, че обичат да помагат на малчуганите и да участват в игрите им;

4. Ако искате да имате две кучета, помислете дали няма да е добра идея да ги вземете, докато са още малки. Така ще могат да си играят и да се забавляват, а също така да развият силно приятелство помежду си. Това важи и за малко кученце в комбинация с котенце. Когато решите да доведе у дома при старото си куче пале – вероятността за проблеми е голяма, защото територията е една и вече е заета.

Как да запознаем новото и старото куче?

Куче и котки

Най-добре това да се случи на неутрална територия. Изведете на каишка двете животни някъде навън, защото тогава е по-малко вероятно да реагират неприятелски. Освен това ще имате пълен контрол над тях и може да увеличавате и намалявате дистанцията помежду им според реакциите на животните. Оставете ги да се подушат за кратко, след което ги раздалечете. Продължете разходката и след 100-на метра отново им дайте възможност да се подушат за още няколко секунди. Правете това в продължение на 15-20 минути.

Когато приберете кучетата у дома си, първоначално ги дръжте в различни помещения, за да може всяко от тях да усети известна самостоятелност и да има своя територия.

След няколко часа пак ги изведете на съвместна разходка и отново ги оставете няколко пъти да се подушат и поопознаят. Ако нещата вървят добре, направете още 2-3 разходки, след което може да ги пуснете заедно в едно помещение или на двора. Много е важно да приберете играчките на старото куче, защото ако малкото реши да си поиграе с тях, това може да предизвика ревност.

Ако обаче животните дадат ясен сигнал, че не се харесват, имате сериозен проблем и най-добре да се обърнете към треньор, който ще ви помогне да ги адаптирате към новото положение.

Как да запознаем новото си куче с домашната котка?

Първата им среща не бива да продължи повече от няколко минути, като най-добре кучето да бъде на каишка, която вие може да контролирате. След това изведете кучето в друго помещение и дайте възможност на котката да се успокои и да подуши местата, на които е стояло кучето. В същото време кучето ще може да се запознае с къщата и да усети, че в нея има и друго животно, и това е нещо, с което ще се сблъсква постоянно.

Повтаряйте това упражнение по няколко пъти на ден за 2-3 дни. Нека срещите бъдат кратки и задължително под ваш надзор. През това време не позволявайте на котката и кучето да бъдат агресивни един към друг, както и не пускайте кучето само към котката. Така животните ще изградят отношения и най-вече ще разберат, че не са врагове и няма от какво да се страхуват едно от друго.

Не насилвайте котката веднага да хареса кучето. Не е изключено тя да реши да се скрие някъде из къщата за няколко дни и да излиза за храна и вода само нощем, когато не чува движение. Затова преди да си легнете, почистете тоалетната ѝ, сипете храна и прясна вода.

Ако котката не реагира първоначално добре на срещите, тогава нека някой да държи кучето, вързано на каишка, а вие я гушнете и ѝ говорете спокойно. Особено ако палето е енергично и обича да си играе. Опитайте се да контролирате нивата на стрес на котката и ако иска да се качи например на хладилника и от там безопасно да оглежда кучето, не я спирайте.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest